Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dva nové druhy masožravých rostlin byly objeveny v Ekvádoru

Ilustrační foto: Pexels

Tým botaniků z Ekvádoru, Německa a Spojených států objevil dva nové druhy masožravých rostlin. Oba patří do rodu Pinguicula, což je skupina kvetoucích rostlin známých jako máslovky, informoval server Earth a časopis PhytoKeys.

Masožravé rostliny jsou rostliny, které chytají a následně tráví malé živočichy, obvykle hmyz, za účelem získání dalších živin, které v jejich půdě nebo prostředí chybí. Mají vyvinuté specializované struktury, jako jsou lepkavé listy nebo pasti, které jim umožňují chytit a konzumovat svou kořist. Nové druhy rostlin byly nalezeny ve vysokých Andách jižního Ekvádoru, poblíž hranic s Peru.

Tento region se vyznačuje výjimečnou biodiverzitou částečně díky tomu, že členitý terén a rozmanité klima And poskytují mnoho mikrohabitatů.  Jedná se o významný objev, protože většina druhů máslových je rozšířena na severní polokouli. Pinguicula jimburensis byla nalezena na břehu vysokohorské laguny ve výšce 3 400 metrů, zatímco Pinguicula ombrophila byla zaznamenaná na téměř svislé skalní stěně ve výšce 2 900 metrů.

S objevem těchto dvou nových druhů se počet druhů Pinguicula zaznamenaných v Ekvádoru ztrojnásobil, protože dříve byla známa pouze Pinguicula calyptrata. Výzkumníci jsou přesvědčeni, že po celém světě existuje mnohem více nových druhů masožravých rostlin, které čekají na objevení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…