Rostliny jsou inteligentní bytosti, byť to může znít sebevíc jako sci-fi. Potvrzuje to nové zjištění vědců, kteří zjistili, že pro maximalizaci příjmu vody přizpůsobují rostliny své kořeny tak, aby zajistily své přežití v nejsušších podmínkách. Informoval o tom server Earth.
Vědci z University of Nottingham odhalili u rostlin tento nový mechanismus získávání vody, který nazývají hydrosignalizace. Kořeny rostlin zastaví větvení, když ztratí kontakt s vodou, a obnoví jej až poté, co se znovu spojí s vláhou. Pomocí rentgenového zobrazování totiž výzkumníci zjistili, že kořeny mění svůj tvar v reakci na dostupnost vnější vlhkosti. „Tento jednoduchý, ale elegantní mechanismus umožňuje kořenům rostlin doladit svůj tvar podle místních podmínek a optimalizovat přijímaní živin,“ vysvětlil doktor Poonam Mehra, který se na výzkumu podílel.
Výzkum poskytuje zásadní informace o klíčových procesech řídících větvení kořenů v reakci na omezenou dostupnost vody. Tato zjištění by mohla pomoci odborníkům navrhnout, jak manipulovat s kořenovou architekturou a zlepšit zachycování vody.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…