Rychlým oteplováním planety trpí většina druhů rostlin a živočichů. Pro rostliny je však útěk do příznivějšího klimatu velmi náročný. S přesídlováním do chladnějších míst jim podle vědeckých zjištění publikovaných v časopise Nature velmi pomáhají stěhovaví ptáci, kteří dokážou semínka za krátkou dobu přenést i o stovky kilometrů.
Kos černý, pěnice černooká a další stěhovaví ptáci každoročně migrují stovky kilometrů. Živí se při tom různými bobulemi a dužnatými plody, které obsahují semena daných stromů či keřů. Ta projdou nepoškozená trávicím traktem ptáků a prostřednictvím trusu se zase vrátí zpět na zem, často však na místo velmi vzdálené od původní lokace.
K efektivnějšímu využívání této metody často brání špatné načasování plození semen, které se neslučuje s dobou migrace ptáků. Vědci však nyní objevili druhy, které se tímto způsobem dokážou šířit poměrně snadno. Patří mezi ně třeba jalovec nebo břečťan. „Potenciál stěhovavých ptáků pomáhat malému, nenáhodnému vzorku rostlin při vypořádávání se se změnami klimatu silně ovlivní formování nových rostlinných společenstev,“ uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…