O lásce k lesu a přírodě slýcháme v posledních měsících čím dál častěji. Některé příběhy však nepřestávají dojímat – unikátní počin lesáka z Bordovic je jedním z nich.
Lesní dělník Ondřej Brož se rozhodl vypátrat, kudy se voda z lesa, který má tak rád, neustále ztrácí. Když zjistil, že uniká po často již nepoužívaných přibližovacích cestách na stahování dřeva, rozhodl se tomu udělat přítrž. Z prostředků, které mu poskytla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), vyhloubil na severním svahu Velkého Javorníku v chráněné krajinné oblasti Beskydy celkem 28 tůní, které vodu účinně zadrží.
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat – v tůních bylo zadrženo přibližně 150 tisíc litrů vody. Voda tak les ochrání před erozí i nadměrným vysoušením. V nově vzniklých vodních plochách navíc najdou útočiště také vzácní obojživelníci.
„Les ze mě udělal člověka s velkým srdcem. Nyní, když to nejvíc potřebuje, mu chci vrátit to, co jsme mu jako lidi vzali – vodu. Prosím, nezůstávejme jen u slov, ale konejme,“ vyzývá Ondřej Brož, který pro toto v Česku unikátní řešení našel inspiraci u našich slovenských sousedů. Péče o beskydskou krajinu tím navíc zdaleka nekončí. „Již letos bude vybudováno dalších asi 70 tůní a zasakovacích pásů. Na vytipování lokalit, kde budou tůně zbudovány, se podíleli lesníci spolu s pracovníky AOPK ČR,“ dodává Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.
Na video o iniciativě pana Brože se můžete podívat zde.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…