Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepší stravování zabránilo v USA víc než milionu předčasných úmrtí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O Američanech je známo, že se nestravují zrovna ukázkově. Jejich jídla jsou velice tučná nebo obsahují nadměrné množství cukru, ve velkém také konzumují slazené nápoje. Podle nové studie se však v novém tisíciletí situace pomalu obrací k lepšímu.

Vědci varují, že americká strava má k dokonalosti stále ještě daleko. Na stupnici od 0 do 110, kdy 0 symbolizuje špatnou stravu a 110 perfektní, patří Američanům číslo 48,2. Na druhou stranu je to téměř deset bodů lepší než v roce 1998. To s sebou přineslo i další pozitiva.

V letech 1999-2012 se ve Spojených státech objevilo o 12,6 % méně diabetu druhého typu. Výskyt kardiovaskulárních onemocnění poklesl o víc než 8 %. Snížil se i počet případů rakoviny.
Američané zmenšili příjem transmastných kyselin nebo nápojů a džusů slazených cukrem. Naopak jedí více ovoce, ořechů a luštěnin. To všechno pomohlo zabránit ve Spojených státech 1,1 milionu předčasných úmrtí v uvedeném období.

Autory studie jsou vědci z The Chan School of Public Health sídlící v Bostonu. Výzkum byl prováděn na vzorku téměř 34 tisíc dospělých Američanů.

Přestože mají před sebou Spojené státy na cestě ke zdravému stravování ještě dlouhou cestu, výsledky práce jsou povzbudivé. „Nejdůležitější výstup je, že i malá změna v kvalitě stravy může vést ke značnému snížení zdravotních rizik,“ řekl CBS vedoucí autor studie Dong Wang.

Zdroj: cbsnews.com

Související články

Společnost

Jídlo jako lék. Stravování v olomoucké nemocnici prochází revolucí

Společnost

Pálivé papričky pomáhají nejen v kuchyni. Vědci zjistili, jak přispívají zdraví

V slideru

Světová zdravotnická organizace ocenila české kardiology

Společnost

Proč jíst kořeněné pokrmy?

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.