Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepší stravování zabránilo v USA víc než milionu předčasných úmrtí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O Američanech je známo, že se nestravují zrovna ukázkově. Jejich jídla jsou velice tučná nebo obsahují nadměrné množství cukru, ve velkém také konzumují slazené nápoje. Podle nové studie se však v novém tisíciletí situace pomalu obrací k lepšímu.

Vědci varují, že americká strava má k dokonalosti stále ještě daleko. Na stupnici od 0 do 110, kdy 0 symbolizuje špatnou stravu a 110 perfektní, patří Američanům číslo 48,2. Na druhou stranu je to téměř deset bodů lepší než v roce 1998. To s sebou přineslo i další pozitiva.

V letech 1999-2012 se ve Spojených státech objevilo o 12,6 % méně diabetu druhého typu. Výskyt kardiovaskulárních onemocnění poklesl o víc než 8 %. Snížil se i počet případů rakoviny.
Američané zmenšili příjem transmastných kyselin nebo nápojů a džusů slazených cukrem. Naopak jedí více ovoce, ořechů a luštěnin. To všechno pomohlo zabránit ve Spojených státech 1,1 milionu předčasných úmrtí v uvedeném období.

Autory studie jsou vědci z The Chan School of Public Health sídlící v Bostonu. Výzkum byl prováděn na vzorku téměř 34 tisíc dospělých Američanů.

Přestože mají před sebou Spojené státy na cestě ke zdravému stravování ještě dlouhou cestu, výsledky práce jsou povzbudivé. „Nejdůležitější výstup je, že i malá změna v kvalitě stravy může vést ke značnému snížení zdravotních rizik,“ řekl CBS vedoucí autor studie Dong Wang.

Zdroj: cbsnews.com

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Mladík z Pardubic staví dostupné bydlení podle amerických Tiny Houses

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…