Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Látka obsažená v avokádu může být cestou k šetrné léčbě leukémie

Ilustrační foto: Unsplash

Schopnost avocatinu B zničit enzym, který je pro růst rakovinných buněk nezbytný, z něj dělá žhavého kandidáta k léčebnému využití. Objev byl dílem náhody – vyplynul ze zkoumání vlivu této látky na prevenci obezity a cukrovky. Díky tomu už existují data, že tělu ve větším množství neškodí.

Výzkum se zaměřil na akutní myeloidní leukémii (AML), která je velmi agresivní a postihuje lidi ve věku nad 65 let. Pěti let po diagnóze se dožije pouze každý desátý pacient. Buňky tohoto typu leukémie mají ve svém metabolismu vyšší množství enzymu jménem VLCAD, který je zodpovědný za jejich přežití. V rámci výzkumu publikovaného v časopise Blood se poprvé dostal do středu pozornosti při hledání, jak rakovinné bujení zpomalit.

Vědci už dříve zkoumali účinky avocatinu na cukrovku a obezitu. Ilustrační foto: Freepik

Tým kanadských a amerických vědců prověřoval látky přírodního charakteru s léčivými účinky neboli nutraceutika. Avocatin B, tukovou molekulu typickou jen pro avokáda, zkoumali už dříve v souvislosti s prevencí cukrovky a zvládáním obezity. Ukázalo se však, že je také nejlepším inhibitorem enzymu VLCAD. Z předchozích studií mají vědci prokázáno, že tělo větší množství této látky velmi dobře toleruje.

Lidé s akutní myeloidní leukémií jsou ve většině případů léčeni pouze paliativní péčí založené na tlumení bolesti. Zbytek prochází medikální léčbou nebo chemoterapií, které jsou pro pacienty rizikové. „Je tady motivace najít méně toxická léčiva, která bychom mohli použít. Dosavadní výsledky vytváří podmínky pro použití molekuly avocatinu B v klinických studiích na lidech,“ dává pacientům naději na přirozenější přístup k léčbě Paul Spagnuola, jeden ze spoluautorů studie z Guelphské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…