Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Látka obsažená v avokádu může být cestou k šetrné léčbě leukémie

Ilustrační foto: Unsplash

Schopnost avocatinu B zničit enzym, který je pro růst rakovinných buněk nezbytný, z něj dělá žhavého kandidáta k léčebnému využití. Objev byl dílem náhody – vyplynul ze zkoumání vlivu této látky na prevenci obezity a cukrovky. Díky tomu už existují data, že tělu ve větším množství neškodí.

Výzkum se zaměřil na akutní myeloidní leukémii (AML), která je velmi agresivní a postihuje lidi ve věku nad 65 let. Pěti let po diagnóze se dožije pouze každý desátý pacient. Buňky tohoto typu leukémie mají ve svém metabolismu vyšší množství enzymu jménem VLCAD, který je zodpovědný za jejich přežití. V rámci výzkumu publikovaného v časopise Blood se poprvé dostal do středu pozornosti při hledání, jak rakovinné bujení zpomalit.

Vědci už dříve zkoumali účinky avocatinu na cukrovku a obezitu. Ilustrační foto: Freepik

Tým kanadských a amerických vědců prověřoval látky přírodního charakteru s léčivými účinky neboli nutraceutika. Avocatin B, tukovou molekulu typickou jen pro avokáda, zkoumali už dříve v souvislosti s prevencí cukrovky a zvládáním obezity. Ukázalo se však, že je také nejlepším inhibitorem enzymu VLCAD. Z předchozích studií mají vědci prokázáno, že tělo větší množství této látky velmi dobře toleruje.

Lidé s akutní myeloidní leukémií jsou ve většině případů léčeni pouze paliativní péčí založené na tlumení bolesti. Zbytek prochází medikální léčbou nebo chemoterapií, které jsou pro pacienty rizikové. „Je tady motivace najít méně toxická léčiva, která bychom mohli použít. Dosavadní výsledky vytváří podmínky pro použití molekuly avocatinu B v klinických studiích na lidech,“ dává pacientům naději na přirozenější přístup k léčbě Paul Spagnuola, jeden ze spoluautorů studie z Guelphské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…