Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Laskavé skutky pomáhají s úzkostí a celkově zlepšují duševní zdraví, ukazuje studie

Ilustrační foto: Pexels

Psychologové z Ohijské státní univerzity v USA přišli na to, že konání dobrých skutků zlepšuje lidem jejich duševní zdraví a sociální spojení, snižuje deprese a úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě. Vědci na toto téma hodlají provést další výzkumy, zmiňuje studie zveřejněná v odborném časopise The Journal of Positive Psychology.

Mnohé situace a události dnešní doby mají negativní vliv na lidskou psychiku. Jen v Česku se podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR potýká s depresí a úzkostmi téměř 700 tisíc Čechů. Kromě farmakoterapie se pro léčbu používá také kognitivně behaviorální terapie, která pomáhá pacientům pomocí edukace či relaxačních technik.

Právě druhou metodu použili vědci pro výzkum. Více než sto účastníků s mírnou závažností úzkosti, deprese či stresu bylo rozděleno do tří skupin. První měla dva dny v týdnu provést tři náhodné skutky laskavosti, druhá si měla naplánovat společenskou aktivitu, která jim udělá radost, a třetí si do pracovního sešitu zaznamenávala své myšlenky. Dobré skutky, jako je koupě kávy nebo pečení sušenek pro ostatní, dělali lidé jak pro cizí, tak i pro své blízké.

Experiment trval pět týdnů. Všichni respondenti museli každý týden v průběhu experimentu a pět týdnů po jeho skončení podávat zprávu o svém psychickém stavu. Výsledky ukázaly, že míra deprese a úzkosti se snížila u všech tří skupin, nejvíce však u první skupiny. Podle vědců to může být díky tomu, že se lidé méně soustředili na sebe a své chyby a více se zabývali tím, že dělají něco pro ostatní.

Některé výsledky výzkumu autory překvapily. „Mysleli jsme si, že pokud by zde byla nějaká výhoda jedné skupiny nad druhou, mohla by to být skupina záznamů myšlenek, protože to je tak osvědčený způsob, jak řešit příznaky deprese a úzkosti,“ říká psycholožka a spoluautorka studie Jennifer Cheavensová. „Ale skupina s laskavými skutky si vedla stejně nebo lépe a tato skupina také zaznamenala zvýšení sociálního spojení, které nenastalo v ostatních dvou skupinách.“

Dobrými skutky tedy můžeme pomoci sobě i dalším lidem. Nemusí jít pouze o pomoci materiálního typu, ale i drobné věci, jako například pochválit cizí osobě v tramvaji kabát nebo pomoct seniorovi odnést nákup domů. Pokud budeme provádět tyto činy laskavosti každý den, výsledky se projeví na nás a naší duševní pohodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…