V dnešní rychlé a stresující době je více než kdy dříve třeba pečovat o duševní zdraví. Pomoci s tím mohou také mobilní aplikace. Přinášíme sedm nejlepších, které vám pomohou lépe zvládat každodenní nástrahy, ulevit od stresu a úzkosti i osobnostně růst.
Vždy jste se chtěli naučit meditovat? Calmio vám pomůže začít. Bezplatně je všem uživatelům přístupný základní kurz o deseti meditacích, které vás provedou jednotlivými zásadami meditování. K dalším nahrávkám a kurzům se specifickými cíli (např. zvládání strachu nebo vzteku) získáte přístup po zakoupení prémiového účtu.
Nepanikař je bezplatná aplikace, kterou by měl mít ve svém telefonu každý, kdo se potýká s psychickými problémy. Je to vlastně taková první pomoc do kapsy. Nepanikař vám při náročných chvílích poskytne potřebnou oporu a předá užitečné tipy, které vám pomohou vše zlé překonat.
Součástí aplikace jsou také různá dechová cvičení, meditace nebo záznamy o náladě či kvalitě spánku. Nechybí ani přehled kontaktů na odbornou pomoc, od telefonních čísel po chaty nebo poradny. Přidat si můžete také vlastní nouzové kontakty.
Česká aplikace VOS.health si klade za cíl pomoci lidem lépe zvládat psychicky náročné situace. Nabízí spoustu užitečných a zábavných funkcí, např. chytrý deník, záznamy nálady, motivační citáty, afirmace, dechová cvičení nebo osobnostní testy. V placené verzi získáte také možnost spojit se s odbornými poradci nebo si nechat vytvořit osobní plán na míru.
Rádi byste sledovali svůj osobní růst? Díky funkci chytrého deníku můžete pozorovat, jak se měníte v průběhu let. Každý den vám aplikace položí otázku, na kterou odpovíte každý rok ve stejný den. Jedná se tak o skvělý a zábavný způsob sebepoznání.
Aplikace Pause sice není dostupná v češtině, nicméně její fungování je velmi intuitivní. Jak napovídá název, jedná se o aplikaci, ve které můžete na chvíli zastavit a praktikovat mindfulness, tedy techniky všímavosti. Potřebujete-li ulevit od stresu a napětí, je pro vás Pause to pravé.
Díky cvičením v aplikaci se můžete již za pár minut zklidnit sledováním plynoucích skvrn. Zní to možná trochu podivně, nicméně autoři zdůrazňují, že v hlasitém prostředí je tento typ relaxace efektivnější než klasická vedená meditace.
Pokud vám angličtina nedělá problémy, můžete vyzkoušet populární meditační aplikaci Headspace. Zdarma získáte přístup k základnímu kurzu, ve kterém vás příjemný hlas provede klíčovými aspekty meditačních technik. Headspace je dílem bývalého buddhistického mnicha, který šíří myšlenku, že pro viditelné změny stačí meditovat pouhých 10 minut denně.
Vedle začátečnického kurzu si můžete vyzkoušet i pokročilejší meditace, relaxační nahrávky nebo vzdělávací videa. Headspace vám také pomůže lépe se soustředit nebo klidněji spát. Většina obsahu je však bohužel za měsíční poplatek.
Aplikace Kogito od Národního ústavu pro duševní zdraví je určena pro těhotné ženy nebo ženy po porodu. Pomůže jim zvládat deprese a úzkosti, které se mohou v očekávání nebo po narození objevit. Po vyplnění dotazníku se ženy vydávají na cestu k poražení deprese či úzkosti. Na cestě je čekají mechanismy z kognitivně-behaviorální terapie, plnění úkolů nebo relaxace.
Pečovat o duševní zdraví lze také pomocí mobilních her. Jednou z nich je česká novinka s názvem Limoterapie. Hra se sice teprve testuje, nicméně je již plně funkční a dostupná ke stažení. Pomáhat má s různými typy úzkostí, jako je například obsedantně kompulzivní porucha. Při stavbě limonádovny totiž podstupujete tzv. expoziční terapii, která vám pomáhá nepodléhat nutkavým myšlenkám.
Autorský článek Anety Šmejcové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…