Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konzumace hub podporuje lepší paměť a růst nervů, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý ví, že různé druhy jedlých hub mohou být chutnou, všestrannou a výživnou ingrediencí v široké škále jídel, ale není to jediná věc, na co jsou dobré. Nová studie publikovaná v Journal of Neurochemistry odhalila, že jedna konkrétní houba může být mimo výše zmíněné vynikající při podpoře růstu nervů a zlepšení paměti, uvedl server Earth.

Jedná se o houbu Hericium erinaceus, jinak známou jako korálovec ježatý. Už dříve příznivci alternativní medicíny tvrdili, že má tato houba řadu zdravotních benefitů. Nyní toto tvrzení konečně podepřela i vědecká obec důkazy. „Výtažky z korálovce ježatého se v asijských zemích používají v tradiční medicíně po staletí, ale my jsme chtěli vědecky ověřit jejich potenciální účinek na mozkové buňky,“ vysvětlil vedoucí výzkumu profesor Frederic Meunier.

Testování pak prokázalo, že korálovec ježatý měl významný vliv na zlepšení paměti. „Laboratorní testy měřily účinky sloučenin izolovaných z Hericium erinaceus na kultivované mozkové buňky. Překvapivě jsme zjistili, že aktivní sloučeniny podporují projekce neuronů, rozšiřují se a spojují se s jinými neurony,“ řekl profesor Meunier. Tento objev by mohl mít obrovské důsledky pro budoucí výzkum procesů a poruch kognitivního vývoje.

Vlastnosti korálovce ježatého se přitom v tradiční čínské medicíně využívaly k léčbě nemocí a k udržení zdraví již od starověku. Houba obsahuje mnoho bioaktivních složek, mimo jiné polysacharidy β-glukany, terpenoidy hericenony a erinaciny, isoindolinony, steroly a mykonutrienty, které mají potenciální neuroprotektivní a neuroregenerační vlastnosti. Hericium erinaceus je díky svému protizánětlivému působení a podpoře exprese genu nervového růstového faktoru a růstu neuritů velice slibná pro léčbu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Proč jsou někteří dinosauři velcí a jiní malí? Odpověď vás možná překvapí

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…