Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec mýtům o magických luskouních šupinách. Češi spouští záchrannou misi na Sumatře

Ilustrační fotografie: Depositphotos

Nejpašovanější savec světa, kriticky ohrožený luskoun ostrovní, se dočkal nového záchranného programu. Trenggling Conservation Program staví pro tyto jedinečné šupinaté savce záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře, a navíc vzdělává místní obyvatele. Hlavními partnery programu jsou Zoo Praha, Zoo Ostrava a Zoo Olomouc.

O lov luskounů je na Sumatře zájem zejména kvůli rozšířenému mýtu o léčivých a magických účincích jejich šupin. Pomohou prý při kožních a pohlavních nemocech, stejně jako při artritidě nebo astmatu. Savci jsou ale loveni také pro maso. „Snažíme se vzdělávat místní lidi o životě a ohrožení luskounů a také o postizích, které jim hrozí za porušení zákona – tedy za lov, prodej či nákup luskounů a jejich šupin. V rámci práce s komunitami ale také zaměstnáváme bývalé lovce luskounů jako naše terénní asistenty. Ti díky tomu přestali luskouny a další ohrožená zvířata lovit, a naopak se stali jejich zapálenými ochránci,“ popisuje ředitel záchranného programu František Příbrský.

Environmentální hodina o luskounech pro děti má zvýšit povědomí o těchto zvířatech. Foto: Lucie Čižmářová

V Indonésii je každoročně uloveno 10 tisíc luskounů. Celosvětově se pak za posledních 10 let jejich počet odhaduje na jeden milion. Právě to chce nový program změnit. Kromě spolupráce s místními sází i na vybudování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra, odkud by se měli uzdravení luskouni vracet do přírody. „Možnou lokalitu pro jejich návrat do divočiny již několik let systematicky monitorujeme a zajišťujeme ji proti možnému pytláctví,“ vysvětluje koordinátorka veterinární péče a welfare programu Lucie Čižmářová.

Budování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny je v plném proudu. Foto: Jennie Simanjuntak

Související články

Zaručeně zlepší den

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…