Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec mýtům o magických luskouních šupinách. Češi spouští záchrannou misi na Sumatře

Ilustrační fotografie: Depositphotos

Nejpašovanější savec světa, kriticky ohrožený luskoun ostrovní, se dočkal nového záchranného programu. Trenggling Conservation Program staví pro tyto jedinečné šupinaté savce záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře, a navíc vzdělává místní obyvatele. Hlavními partnery programu jsou Zoo Praha, Zoo Ostrava a Zoo Olomouc.

O lov luskounů je na Sumatře zájem zejména kvůli rozšířenému mýtu o léčivých a magických účincích jejich šupin. Pomohou prý při kožních a pohlavních nemocech, stejně jako při artritidě nebo astmatu. Savci jsou ale loveni také pro maso. „Snažíme se vzdělávat místní lidi o životě a ohrožení luskounů a také o postizích, které jim hrozí za porušení zákona – tedy za lov, prodej či nákup luskounů a jejich šupin. V rámci práce s komunitami ale také zaměstnáváme bývalé lovce luskounů jako naše terénní asistenty. Ti díky tomu přestali luskouny a další ohrožená zvířata lovit, a naopak se stali jejich zapálenými ochránci,“ popisuje ředitel záchranného programu František Příbrský.

Environmentální hodina o luskounech pro děti má zvýšit povědomí o těchto zvířatech. Foto: Lucie Čižmářová

V Indonésii je každoročně uloveno 10 tisíc luskounů. Celosvětově se pak za posledních 10 let jejich počet odhaduje na jeden milion. Právě to chce nový program změnit. Kromě spolupráce s místními sází i na vybudování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra, odkud by se měli uzdravení luskouni vracet do přírody. „Možnou lokalitu pro jejich návrat do divočiny již několik let systematicky monitorujeme a zajišťujeme ji proti možnému pytláctví,“ vysvětluje koordinátorka veterinární péče a welfare programu Lucie Čižmářová.

Budování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny je v plném proudu. Foto: Jennie Simanjuntak

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…