Nejpašovanější savec světa, kriticky ohrožený luskoun ostrovní, se dočkal nového záchranného programu. Trenggling Conservation Program staví pro tyto jedinečné šupinaté savce záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře, a navíc vzdělává místní obyvatele. Hlavními partnery programu jsou Zoo Praha, Zoo Ostrava a Zoo Olomouc.
O lov luskounů je na Sumatře zájem zejména kvůli rozšířenému mýtu o léčivých a magických účincích jejich šupin. Pomohou prý při kožních a pohlavních nemocech, stejně jako při artritidě nebo astmatu. Savci jsou ale loveni také pro maso. „Snažíme se vzdělávat místní lidi o životě a ohrožení luskounů a také o postizích, které jim hrozí za porušení zákona – tedy za lov, prodej či nákup luskounů a jejich šupin. V rámci práce s komunitami ale také zaměstnáváme bývalé lovce luskounů jako naše terénní asistenty. Ti díky tomu přestali luskouny a další ohrožená zvířata lovit, a naopak se stali jejich zapálenými ochránci,“ popisuje ředitel záchranného programu František Příbrský.
V Indonésii je každoročně uloveno 10 tisíc luskounů. Celosvětově se pak za posledních 10 let jejich počet odhaduje na jeden milion. Právě to chce nový program změnit. Kromě spolupráce s místními sází i na vybudování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra, odkud by se měli uzdravení luskouni vracet do přírody. „Možnou lokalitu pro jejich návrat do divočiny již několik let systematicky monitorujeme a zajišťujeme ji proti možnému pytláctví,“ vysvětluje koordinátorka veterinární péče a welfare programu Lucie Čižmářová.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…