Nigerijská ekologická organizace African Cleanup Initiative už čtvrtým rokem pomáhá rodičům v největším nigerijském městě Lagos platit výdaje, které jsou spojeny se školou a vzděláváním jejich dětí. Recyklovatelné odpadky, které rodiče do škol přinesou, prodává tato firma recyklačním společnostem. Výtěžek pak putuje do vzdělávací sféry. Informuje o tom server Reuters.
Jednou ze čtyřiceti nízkonákladových škol, které recyklovatelný odpad přijímají jako platbu, je například My Dream Stead (překl. Mé vysněné místo). Školné tam činí 130 dolarů ročně. Tato výměna odpadků za vzdělání ulehčuje život především nigerijským svobodným matkám. Mezi odpadky, které školy přijímají, patří například plechovky, nápojové kartony nebo lahve.
Výtěžek z prodeje hradí mimo jiné platy učitelů, dětské uniformy, knihy a pera. „Cílem programu je snížit počet dětí mimo školu a také množství odpadků na ulicích Lagosu“, říká zakladatel ekologické skupiny Alexander Akhigbe. V roce 2011 bylo 80 % nigerijské populace gramotných, přičemž o necelých 12 % převažovali muži.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…