Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kolik bychom denně měli vypít vody a proč je množství u každého individuální?

Ilustrační foto: Pexels

Voda je pro fungování našeho organismu zcela nezbytná. Pitný režim je potřeba hlídat nejen u malých dětí, které zapomínají pít, ale také u starších lidí, jelikož ztrácejí pocit žízně. Co ale vlastně správný pitný režim znamená?

Příliš nízký příjem tekutin je nebezpečný kvůli zvýšenému riziku krevních sraženin, infarktů či močových kamenů. Měli bychom proto dbát na množství vody, které denně vypijeme. Podle odborníků na výživu se pitný režim liší v závislosti na mnoha faktorech. Mezi ně patří například věk, tělesná hmotnost, zdravotní stav, teplota a vlhkost okolního prostředí, míra fyzické aktivity, pocení a složení stravy. Doporučený denní příjem vody je proto pro každého individuální. K jeho spočítání slouží jednoduchá rovnice, jejíž výsledky však musíme přizpůsobit výše uvedeným faktorům.

Jak spočítat svůj pitný režim

Doporučuje se denně vypít 0,35 litru na každých 10 kilogramů hmotnosti. Člověk vážící 60 kg by tak denně měl vypít zhruba 2 litry vody. Při fyzické aktivitě bychom však měli přičítat navíc 1 až 1,5 litru. Pokud se člověk hodně potí, nepřijímá dostatek ovoce a zeleniny nebo je nemocný, měl by pít více, než je jeho doporučené denní množství.

Ilustrační foto: Pexels

Co pít a kdy

Základem pitného režimu by měla být především čistá voda. Dále pak neslazené bylinné, zelené či ovocné čaje, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy. Vyvarovat bychom se měli slazeným a energetickým nápojům. V žádném případě by neměly tvořit hlavní podíl pitného režimu. Tekutiny, jako jsou káva, mléko, černý čaj ani alkohol do pitného režimu nezapočítávat, protože odvodňují,“ uvedla výživová poradkyně Lenka Tarasidu. Pít bychom také měli průběžně a po malých dávkách. Pokud máme pocit žízně, je už pozdě. Pomoci nám mohou například různé aplikace, které pitný režim připomenou.

Jak poznám, že nemám správný pitný režim

Dobrým ukazatelem, zda je náš pitný režim dostatečný, je zbarvení moči. Správně by měla moč být čirá nebo lehce nažloutlá. „Příliš tmavá, zapáchající moč v malém množství svědčí o nedostatečném příjmu tekutin,“ vysvětlila výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová. Nebezpečný je ale také příliš velký příjem tekutin. „Přespříliš tekutin zatěžuje oběhový systém a může mít vážné následky u lidí, kteří mají vážně nemocné srdce. Rovněž výrazné zhoršení funkce ledvin je důvodem k omezení příjmu tekutin,“ uvedl urolog Igor Motil.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…