Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Týdenní mytí uvolňuje do vody škodlivé mikroplasty: zde je návod, jak tomu zabránit

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ryby vystavené vláknům z našeho oblečení vykazují podle studie vědců z Duke University známky toho, že mikroplasty uvolňují škodlivé chemikálie, píše server Euro News.

Když pereme naše oblečení, látky vyrobené ze syntetických materiálů vypouštějí do vody drobná vlákna, která jsou poté spláchnuta do odpadu. V současné době většina zařízení na zpracování odpadních vod nemá schopnost tato vlákna odstraňovat kvůli jejich velikosti, což znamená, že tento odpad končí v oceánech, jezerech a řekách. V některých oblastech představují až 90 procent znečištění právě mikroplasty.

Výzkumnice z Duke University Melissa Chernick upozorňuje, že i když jsou tyto látky vypuštěny míle od oceánu, mohou se tam snadno dostat. Ovlivňují tedy sladkovodní i mořské organismy. Předchozí výzkumy ukázaly, že ryby těchto vláken zkonzumují velké množství, ale mechanismy v jejich trávicím systému jim umožňují projít bez větší újmy. Nicméně dle této nové studie dochází u živočichů vlivem velkého množství strávených mikroplastů k poškození střeva a absorpci škodlivých látek do krevního oběhu.

Zatímco vědci stále pracují na identifikaci přesného dopadu těchto potenciálně toxických chemikálií, některé první důkazy ukazují, že ovlivňují i reprodukční hormony. Je třeba ale provést další výzkum, aby bylo jasné, zda se tyto endokrinní disruptory přenášejí na nás, lidi, ale vzhledem k počtu vláken nalezených v mořských plodech je tato možnost reálná. Pokud nic jiného, ​​studie stále dokazuje, že znečištění mikrovlákny ničí širokou populaci mořského života.

Ilustrační foto: Pexels

Čím mohu přispět k udržení plastových vláken mimo moře?

Nejjednodušším řešením by bylo přestat nakupovat syntetická vlákna, ale to není vždy tak snadné a ekologické, jak by se mohlo zdát. A už vůbec není řešením se těchto produktů zbavovat jen proto, že se jedná o umělá vlákna. Vyhazování všech našich syntetických oděvů jen přispívá k problému přetrvávajícího znečištění plasty tím, že je posíláme na skládku, kde pravděpodobně zůstanou navždy.

Méně časté praní prádla je dobrou možností, jak snížit množství uvolněných mikroplastů. Protože se během jednoho pracího cyklu jednoho kusu oblečení uvolní téměř 2 000 syntetických vláken, vynechání jednoho praní tu a tam může významně přispět. Vhodné je také prát větší množství prádla najednou – praní plné pračky snižuje tření, což vede k tomu, že do odpadu odtéká méně vláken.

K dispozici jsou drahé filtry, které zachycují vlákna uvnitř pračky, ale dostupnější alternativou může být speciální zachycovací sáček z mikrovlákna. Jeho drobná síťovina udržuje vlákna uvnitř sáčku, který poté můžeme správně zlikvidovat.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…