Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pobyt u moře či jezera má blahodárný vliv na duševní zdraví dětí, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Šumění vln a máchání nohou ve vodě může mít daleko větší efekt, než jsme si doposud mysleli. Vědci prostřednictvím mezinárodního výzkumu zjistili, že děti, které vyrůstají v blízkosti vodních ploch, mohou mít v dospělosti menší problémy s duševním zdravím, uvedl server Independent.

Duševní pohodu mohou pozitivně ovlivnit nejen moře a oceány, ale i vnitrozemská jezera nebo řeky. Naději na zlepšení duševního zdraví mají tedy i české děti, ačkoliv republika přístupem k moři nedisponuje.

Do průzkumu, který koordinovalo Evropské centrum pro životní prostředí a lidské zdraví, se zapojilo 15 tisíc lidí. Účastníci byli požádáni, aby zavzpomínali, jak často navštěvovali okolí vodních ploch nebo jestli je rodiče nechali si v jejich blízkosti hrát. Do analýzy bylo zahrnuto i to, jestli v okolí moří či jezer trávili čas také v posledních týdnech. Výsledky studie ukázaly, že ti, kteří mají větší množství zážitků s vodou z dětství, navštěvují její okolí častěji i v dospělosti, což se podle výzkumníků výrazně podepisuje na duševní pohodě jedince. „Naše zjištění naznačují, že budování obeznámenosti a důvěry ve vodu a její přítomnost v dětství může stimulovat vrozenou radost z přírody,“ uvedla Valeria Vitale, doktorandka na římské univerzitě Sapienza a hlavní autorka studie.

Zdroj: Independent, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…