Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pobyt u moře či jezera má blahodárný vliv na duševní zdraví dětí, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Šumění vln a máchání nohou ve vodě může mít daleko větší efekt, než jsme si doposud mysleli. Vědci prostřednictvím mezinárodního výzkumu zjistili, že děti, které vyrůstají v blízkosti vodních ploch, mohou mít v dospělosti menší problémy s duševním zdravím, uvedl server Independent.

Duševní pohodu mohou pozitivně ovlivnit nejen moře a oceány, ale i vnitrozemská jezera nebo řeky. Naději na zlepšení duševního zdraví mají tedy i české děti, ačkoliv republika přístupem k moři nedisponuje.

Do průzkumu, který koordinovalo Evropské centrum pro životní prostředí a lidské zdraví, se zapojilo 15 tisíc lidí. Účastníci byli požádáni, aby zavzpomínali, jak často navštěvovali okolí vodních ploch nebo jestli je rodiče nechali si v jejich blízkosti hrát. Do analýzy bylo zahrnuto i to, jestli v okolí moří či jezer trávili čas také v posledních týdnech. Výsledky studie ukázaly, že ti, kteří mají větší množství zážitků s vodou z dětství, navštěvují její okolí častěji i v dospělosti, což se podle výzkumníků výrazně podepisuje na duševní pohodě jedince. „Naše zjištění naznačují, že budování obeznámenosti a důvěry ve vodu a její přítomnost v dětství může stimulovat vrozenou radost z přírody,“ uvedla Valeria Vitale, doktorandka na římské univerzitě Sapienza a hlavní autorka studie.

Zdroj: Independent, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…