Šumění vln a máchání nohou ve vodě může mít daleko větší efekt, než jsme si doposud mysleli. Vědci prostřednictvím mezinárodního výzkumu zjistili, že děti, které vyrůstají v blízkosti vodních ploch, mohou mít v dospělosti menší problémy s duševním zdravím, uvedl server Independent.
Duševní pohodu mohou pozitivně ovlivnit nejen moře a oceány, ale i vnitrozemská jezera nebo řeky. Naději na zlepšení duševního zdraví mají tedy i české děti, ačkoliv republika přístupem k moři nedisponuje.
Do průzkumu, který koordinovalo Evropské centrum pro životní prostředí a lidské zdraví, se zapojilo 15 tisíc lidí. Účastníci byli požádáni, aby zavzpomínali, jak často navštěvovali okolí vodních ploch nebo jestli je rodiče nechali si v jejich blízkosti hrát. Do analýzy bylo zahrnuto i to, jestli v okolí moří či jezer trávili čas také v posledních týdnech. Výsledky studie ukázaly, že ti, kteří mají větší množství zážitků s vodou z dětství, navštěvují její okolí častěji i v dospělosti, což se podle výzkumníků výrazně podepisuje na duševní pohodě jedince. „Naše zjištění naznačují, že budování obeznámenosti a důvěry ve vodu a její přítomnost v dětství může stimulovat vrozenou radost z přírody,“ uvedla Valeria Vitale, doktorandka na římské univerzitě Sapienza a hlavní autorka studie.
Zdroj: Independent, Radio Wave
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…