Kambodžský podnikatel Has Kea se rozhodl odbočit z vyšlapané pěšinky běžných způsobů recyklace plastových lahví a začal z nich vyrábět košťata. Chce tak snížit znečištění plasty v kambodžském hlavním městě Phnom Penh, informuje server Reuters.
Plastové lahve zpracovává skupina dělníků v malém skladišti v Kambodži. Mění je na štětiny na košťata, kterých každý den vyprodukují asi 500 kusů. Za poslední rok tak přeměnili více než 40 tun vyhozených plastových lahví, tedy asi 5 000 lahví za den, na košťata. Ta jsou podle nich odolnější než běžné kartáče. Plastové proužky z prázdných lahví jsou na stroji shromažďovány do svazku, poté změkčeny v horké vodě a rovnoměrně nakrájeny, aby byly přišity kovovými dráty do konců bambusové tyče.
„Toto koště je docela pevné, není snadné ho zlomit,“ říká Suon Kosal, 26letý buddhistický mnich, jehož chrám minulý měsíc koupil 80 košťat. Košťata se prodávají za 10 000 až 15 000 rielů za kus (v přepočtu asi 60 až 80 korun). V Phnom Penh se podle jejich úřadu pro životní prostředí vyprodukuje až 38 000 tun všech druhů odpadu. Z toho asi pětinu tvoří plasty na jedno použití, které končí na skládkách a ve vodních tocích.
Zakladatel této „upcyklační“ firmy Has Kea kupuje prázdné plastové lahve od sběračů odpadků a popelnic. „To také pomáhá snížit znečištění životního prostředí a povzbuzuje lidi, aby sbírali plastové lahve, které nám pak prodají za vyšší cenu, což jim zase může pomoci vydělat na lepší živobytí,“ vysvětluje Kea. S nekonečnými zásobami plastových lahví v popelnicích si je jistý, že jeho podnikání vydrží dlouho.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…