Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Voňavé řešení problému s plasty. Bakterie mění PET lahve na vanilin

Ilustrační foto: Freepik

Vědci z univerzity v Edinburghu přišli na způsob, jak s pomocí bakterie escherichia coli cirkulárně využít polyethylentereftalát (PET). Z jeho přeměny na vanilin budou profitovat nejen cukráři, ale také kosmetický nebo chemický průmysl, jejichž poptávka výrazně převyšuje nabídku.

Nárůst znečištění planety plastovým odpadem vede k hledání nových metod, jak tento hojně používaný pevný a lehký materiál z neobnovitelných zdrojů recyklovat. Polyethylentereftalátu se ročně vyrobí na 50 milionů tun. Jeho opětovné použití nebo přeměna na jiné materiály je možná, avšak produktem jsou další a další plasty. Výzkumný tým v Edingurghu nyní úspěšně využil laboratorně upravené bakterie escherichia coli, aby prostřednictvím série chemických reakcí přeměnily molekulu derivovanou z PET, kyselinu tereftalovou, na vanilin. Ten by měl být podle závěrů studie publikované v časopise Green Chemistry vhodný ke konzumaci, ještě je ale potřeba dalších experimentálních testů.

Vanilin je běžně extrahován z vanilkových lusků a na trhu je ho nedostatek. Používá se vedle potravinářství také v kosmetickém průmyslu, farmacii, při výrobě herbicidů nebo jako látka zabraňující pěnění v čisticích prostředcích. „Toto je první příklad použití biologického systému k recyklaci plastového odpadu na průmyslově cennou chemikálii, což má velmi slibné důsledky pro oběhové hospodářství. Výsledky našeho výzkumu mají zásadní dopady pro oblast udržitelnosti plastů a ukazují sílu syntetické biologie při řešení výzev v reálném světě,“ pochvaluje si na webu Edinburské univerzity autorka výzkumu Joanna Sadler.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…