Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tvůrci udržitelného designu na jednom místě. Český projekt nemá ve střední Evropě obdoby

Ilustrační foto: Freepik

Seskupit produkty vzniklé upcyklací a recyklací – takové je hlavní poslání českého projektu Upstart. Pokud tedy vidíte smysl v navracení již nepotřebných nebo starých věcí zpět do života, ale chcete si zkrátit dobu, kterou strávíte nalezením vhodného kousku, jsou pro vás webové stránky tohoto unikátního projektu ty pravé.

Projekt Upstart, který je ve střední Evropě ojedinělý, sdružuje české a slovenské designéry. Jejich společným jmenovatelem je tvorba udržitelných designových produktů, tedy věcí vzniklých prostřednictvím upcyklace a recyklace. Portál, který vytvořil Jan Veselský v rámci své diplomové práce, funguje od června 2020. Umožňuje přímou spolupráci designérů a firem, které chtějí svůj odpadní materiál nabídnout k dalšímu zpracování. Nabízí ale i prostor pro prezentaci děl studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati nebo brněnské Mendelovy univerzity.

Prsten, který vznikl z bývalého okna dodávky. Foto: Se svolením Upstart

Do budoucna by chtěl Jan Veselský prorazit také v zahraničí – svůj projekt se chystá prezentovat na festivalech designu nebo prostřednictvím workshopů. Co se týká naší republiky, v brzké době se počítá se třemi workshopy zaměřenými na návrh a realizaci upcyklovaných bot, šperku a svítidla.

Lustr ze starého hasicího přístroje od výrobce NAHAKU. Foto: Se svolením Upstart

Samotná platforma neumožňuje přímý nákup produktů, u každého tvůrce je však uveden odkaz na jeho webové stránky a profily na sociálních sítích. Na webu portálu Upstart přitom najdete výrobky z nejrůznějších materiálů, například lustr ze starého hasicího přístroje (NAHAKU), prsten z rozbitého okna dodávky (ŽELÉ JEWELLERY), stolek ze starého sudu od motorového oleje se zabudovanými reproduktory (Šimon Kořán), věci vytvořené ze starého oblečení (VecizVeci) nebo svítidlo z laboratorního skla od zakladatele platformy Jana Veselského.

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…