Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tvůrci udržitelného designu na jednom místě. Český projekt nemá ve střední Evropě obdoby

Ilustrační foto: Freepik

Seskupit produkty vzniklé upcyklací a recyklací – takové je hlavní poslání českého projektu Upstart. Pokud tedy vidíte smysl v navracení již nepotřebných nebo starých věcí zpět do života, ale chcete si zkrátit dobu, kterou strávíte nalezením vhodného kousku, jsou pro vás webové stránky tohoto unikátního projektu ty pravé.

Projekt Upstart, který je ve střední Evropě ojedinělý, sdružuje české a slovenské designéry. Jejich společným jmenovatelem je tvorba udržitelných designových produktů, tedy věcí vzniklých prostřednictvím upcyklace a recyklace. Portál, který vytvořil Jan Veselský v rámci své diplomové práce, funguje od června 2020. Umožňuje přímou spolupráci designérů a firem, které chtějí svůj odpadní materiál nabídnout k dalšímu zpracování. Nabízí ale i prostor pro prezentaci děl studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati nebo brněnské Mendelovy univerzity.

Prsten, který vznikl z bývalého okna dodávky. Foto: Se svolením Upstart

Do budoucna by chtěl Jan Veselský prorazit také v zahraničí – svůj projekt se chystá prezentovat na festivalech designu nebo prostřednictvím workshopů. Co se týká naší republiky, v brzké době se počítá se třemi workshopy zaměřenými na návrh a realizaci upcyklovaných bot, šperku a svítidla.

Lustr ze starého hasicího přístroje od výrobce NAHAKU. Foto: Se svolením Upstart

Samotná platforma neumožňuje přímý nákup produktů, u každého tvůrce je však uveden odkaz na jeho webové stránky a profily na sociálních sítích. Na webu portálu Upstart přitom najdete výrobky z nejrůznějších materiálů, například lustr ze starého hasicího přístroje (NAHAKU), prsten z rozbitého okna dodávky (ŽELÉ JEWELLERY), stolek ze starého sudu od motorového oleje se zabudovanými reproduktory (Šimon Kořán), věci vytvořené ze starého oblečení (VecizVeci) nebo svítidlo z laboratorního skla od zakladatele platformy Jana Veselského.

Související články

Zaručeně zlepší den

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…