Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět her jako přípravka na realitu. LEGO vede děti k ohleduplnosti vůči přírodě i handicapovaným

Ilustrační foto: Depositphotos

Vyrábět hračky tak, aby nezatěžovaly planetu a zároveň přispívaly k začleňování znevýhodněných lidí. Takový je jeden z cílů společnosti LEGO, která ve svých stavebnicích a sadách počítá třeba i s panáčky na vozíčku. Nově pak firma představila prototyp kostiček vyrobených z PET lahví. Z jedné litrové lahve dokáže vyrobit až deset kostek o velikosti dvakrát čtyři centimetry.

Na vývoji nového prototypu kostek pracovali zaměstnanci společnost přes tři roky a otestovali více než 250 variant jednotlivých PET lahví. „Největší výzvou na naší cestě za udržitelností je inovovat materiály tak, aby byly stejně odolné, pevné a vysoce kvalitní jako naše stávající kostky a aby se hodily k Lego prvkům vyrobeným za posledních šedesát let,“ řekl viceprezident podniku odpovědný za životní prostředí Tim Brooks. K výrobě nakonec použili recyklovaný materiál z plastových lahví, které mají v Evropě a Spojených státech potvrzení o bezpečnosti a vhodnosti k uchovávání nápojů. Po sérii dalších testů se firma rozhodne, zda s využitím nového materiálu zahájí pilotní produkci.

Podle agentury Reuters spotřebuje podnik na výrobu svých produktů asi 100 tisíc tun plastů ročně. Využívání PET lahví je tak dalším krokem k dodržení příslibu, ke kterému se firma zavázala, a sice do roku 2030 vyrábět kostičky jen z udržitelných materiálů. Ty by měly splňovat kritéria, jako je využití obnovitelných či recyklovaných zdrojů, produkce minimálního množství odpadu a možnost úplné recyklace poté, co doslouží. Již v minulých letech začala firma využívat materiál bio-polyethylen a také oznámila, že při balení svých výrobků nebude používat jednorázové plasty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…