Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět her jako přípravka na realitu. LEGO vede děti k ohleduplnosti vůči přírodě i handicapovaným

Ilustrační foto: Depositphotos

Vyrábět hračky tak, aby nezatěžovaly planetu a zároveň přispívaly k začleňování znevýhodněných lidí. Takový je jeden z cílů společnosti LEGO, která ve svých stavebnicích a sadách počítá třeba i s panáčky na vozíčku. Nově pak firma představila prototyp kostiček vyrobených z PET lahví. Z jedné litrové lahve dokáže vyrobit až deset kostek o velikosti dvakrát čtyři centimetry.

Na vývoji nového prototypu kostek pracovali zaměstnanci společnost přes tři roky a otestovali více než 250 variant jednotlivých PET lahví. „Největší výzvou na naší cestě za udržitelností je inovovat materiály tak, aby byly stejně odolné, pevné a vysoce kvalitní jako naše stávající kostky a aby se hodily k Lego prvkům vyrobeným za posledních šedesát let,“ řekl viceprezident podniku odpovědný za životní prostředí Tim Brooks. K výrobě nakonec použili recyklovaný materiál z plastových lahví, které mají v Evropě a Spojených státech potvrzení o bezpečnosti a vhodnosti k uchovávání nápojů. Po sérii dalších testů se firma rozhodne, zda s využitím nového materiálu zahájí pilotní produkci.

Podle agentury Reuters spotřebuje podnik na výrobu svých produktů asi 100 tisíc tun plastů ročně. Využívání PET lahví je tak dalším krokem k dodržení příslibu, ke kterému se firma zavázala, a sice do roku 2030 vyrábět kostičky jen z udržitelných materiálů. Ty by měly splňovat kritéria, jako je využití obnovitelných či recyklovaných zdrojů, produkce minimálního množství odpadu a možnost úplné recyklace poté, co doslouží. Již v minulých letech začala firma využívat materiál bio-polyethylen a také oznámila, že při balení svých výrobků nebude používat jednorázové plasty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…