Na rizika podávání alkoholu dětem a mladistvým upozorňuje nová kampaň #nechmeldeti od pořadatelů Suchýho února. Řada dětí podle odborníků konzumuje nealkoholická piva a ochucené radlery, což je navzdory všeobecnému přesvědčení značně rizikové.
Podle výzkumu považuje 40 % dospělých občasné pití alkoholu za zdraví prospěšné, 38 % rodičů pak nabídne dítěti alkohol před dovršením 15. roku. Problém je také s různými ochucenými či nealkoholickými pivy, která řada lidí považuje za limonádu. Některá nealko piva však malé množství alkoholu obsahují. „Zároveň i skutečně nealkoholická piva fungují jako nácvik na piva alkoholická. Kampaň #nechmeldeti pomáhá upozornit na rizika spojená s podáváním „alkoholických alternativ” dětem,“ uvedl primář Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Petr Popov.
„Nabízení nealko piva malým dětem může postupně upevnit jejich postoj, že pití piva je normální. Děti si zvykají na jeho chuť, a když jim zachutná a nealko nebude po ruce, sáhnou pravděpodobně po klasickém pivu,“ vysvětlila Jana Havlíková z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Rodiče by proto měli své děti před tímto rizikem chránit a rozhodnout se, čemu je vlastně chtějí učit.
Zdroj: Svět neziskovek, Nechmel děti
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…