Sledovat včelstva může být složité, zejména v zimních měsících, kdy se stanou neaktivními. Tradičně se včelaři spoléhali na otevření úlů, aby zhodnotili jeho zdravotní stav, což může být pro včely rušivé. Nyní však odborníci z Nottingham Trent University prostřednictvím studie nabízí alternativu šetrnou k včelám: jemné poklepání, které může odhalit zdraví úlu, aniž byste museli nahlížet dovnitř, informoval server Earth.
Metoda spočívá v jemném zavedení vibrací do úlu pomocí speciálního zařízení zvaného elektromagnetická třepačka. Třepačka způsobuje malé šťouchnutí, které má upoutat pozornost včel. Aby vědci viděli, jak včely na toto šťouchnutí reagují, používají akcelerometr. Ten dokáže zachytit i ty nejmenší pohyby uvnitř úlu. Měřením těchto pohybů mohou vědci říci, jak aktivní jsou včely poté, co ucítily vibrace.
Zpočátku mají včely tendenci zpomalovat svou aktivitu, pravděpodobně proto, že jsou opatrné a chtějí zjistit, co se děje. Po chvíli se však stanou aktivnějšími, když se snaží pochopit, co způsobilo vibraci. Díky tomu mohou vědci skutečně zjistit celkové zdraví a pohodu celého včelstva.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…