Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak ulevit planetě? Pomůže nižší konzumace hovězího

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Čím dál více lidí se zajímá o to, jak prospět nejen sobě, ale celé planetě Zemi. Není nám lhostejné, kde žijeme a co po nás zůstane. Jednou z možností, jak světu ulevit, je snížit množství konzumovaného hovězího masa. Pokud se nám podaří nahradit pětinu zkonzumovaného hovězího masa rostlinnou variantou, značně pomůžeme životnímu prostředí.

Nejnovější poznatky upozorňují na fakt, že pokud by lidé snížili konzumaci hovězího masa o zmiňovanou pětinu a nahradili je rostlinnou alternativou, odlesňování by se v následujících třiceti letech zpomalilo asi o polovinu, což by mělo vliv i na emise skleníkových plynů. Ty by tím pádem klesly taky zhruba o polovinu, protože krávy produkují velké množství metanu, což je silný skleníkový plyn.

O tomto tématu se mluvilo již dříve, tvrdá data nyní zveřejnili vědci z potsdamského Centra pro zkoumání dopadů změn klimatu. Celý vědecký článek je publikovaný v prestižním časopise Nature. Jedná se o důležitou informaci, jelikož konzumace hovězího, ale také skopového a kozího masa, tedy masa přežvýkavců, dlouhodobě roste. 

Autoři studie navrhují hovězí maso nahradit takzvaným mykoproteinem, což je bílkovina, kterou vytváří mikro houba, která se latinsky jmenuje Fusarium veneratum. Proti hovězímu masu využívá o 90 procent méně vody a zemědělské půdy a produkuje 80 procent emisí. Další možnou alternativou jsou sója, chlebovník nebo seitan, existují ale i hmyzí proteiny, které si získávají stále větší popularitu.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…