Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak ulevit planetě? Pomůže nižší konzumace hovězího

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Čím dál více lidí se zajímá o to, jak prospět nejen sobě, ale celé planetě Zemi. Není nám lhostejné, kde žijeme a co po nás zůstane. Jednou z možností, jak světu ulevit, je snížit množství konzumovaného hovězího masa. Pokud se nám podaří nahradit pětinu zkonzumovaného hovězího masa rostlinnou variantou, značně pomůžeme životnímu prostředí.

Nejnovější poznatky upozorňují na fakt, že pokud by lidé snížili konzumaci hovězího masa o zmiňovanou pětinu a nahradili je rostlinnou alternativou, odlesňování by se v následujících třiceti letech zpomalilo asi o polovinu, což by mělo vliv i na emise skleníkových plynů. Ty by tím pádem klesly taky zhruba o polovinu, protože krávy produkují velké množství metanu, což je silný skleníkový plyn.

O tomto tématu se mluvilo již dříve, tvrdá data nyní zveřejnili vědci z potsdamského Centra pro zkoumání dopadů změn klimatu. Celý vědecký článek je publikovaný v prestižním časopise Nature. Jedná se o důležitou informaci, jelikož konzumace hovězího, ale také skopového a kozího masa, tedy masa přežvýkavců, dlouhodobě roste. 

Autoři studie navrhují hovězí maso nahradit takzvaným mykoproteinem, což je bílkovina, kterou vytváří mikro houba, která se latinsky jmenuje Fusarium veneratum. Proti hovězímu masu využívá o 90 procent méně vody a zemědělské půdy a produkuje 80 procent emisí. Další možnou alternativou jsou sója, chlebovník nebo seitan, existují ale i hmyzí proteiny, které si získávají stále větší popularitu.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…