Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak ulevit planetě? Pomůže nižší konzumace hovězího

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Čím dál více lidí se zajímá o to, jak prospět nejen sobě, ale celé planetě Zemi. Není nám lhostejné, kde žijeme a co po nás zůstane. Jednou z možností, jak světu ulevit, je snížit množství konzumovaného hovězího masa. Pokud se nám podaří nahradit pětinu zkonzumovaného hovězího masa rostlinnou variantou, značně pomůžeme životnímu prostředí.

Nejnovější poznatky upozorňují na fakt, že pokud by lidé snížili konzumaci hovězího masa o zmiňovanou pětinu a nahradili je rostlinnou alternativou, odlesňování by se v následujících třiceti letech zpomalilo asi o polovinu, což by mělo vliv i na emise skleníkových plynů. Ty by tím pádem klesly taky zhruba o polovinu, protože krávy produkují velké množství metanu, což je silný skleníkový plyn.

O tomto tématu se mluvilo již dříve, tvrdá data nyní zveřejnili vědci z potsdamského Centra pro zkoumání dopadů změn klimatu. Celý vědecký článek je publikovaný v prestižním časopise Nature. Jedná se o důležitou informaci, jelikož konzumace hovězího, ale také skopového a kozího masa, tedy masa přežvýkavců, dlouhodobě roste. 

Autoři studie navrhují hovězí maso nahradit takzvaným mykoproteinem, což je bílkovina, kterou vytváří mikro houba, která se latinsky jmenuje Fusarium veneratum. Proti hovězímu masu využívá o 90 procent méně vody a zemědělské půdy a produkuje 80 procent emisí. Další možnou alternativou jsou sója, chlebovník nebo seitan, existují ale i hmyzí proteiny, které si získávají stále větší popularitu.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…