Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Voní to jako káva, chutná to jako káva, ale káva to není. Americká firma ji vyrábí udržitelně ze semínek

Zdroj: Atomo Coffee

Každodenní šálek kávy nabíjí energií nejednoho z nás. Protože je její pěstování pro planetu čím dál náročnější, rozhodli se ve firmě Atomo rozebrat kávu na molekuly a na jejich základě vyrobit stejně chutnou a voňavou alternativu.

Se změnou klimatu se mění také prostředí, kde je pěstována káva, jejíž rostliny se musí přesunovat do větších výšek kvůli rostoucí teplotě a suchu. To má za příčinu odlesňování tropických deštných lesů, které jsou plícemi planety. Nalezení vhodné alternativy ke kávě ochrání přírodní prostředí a udělá její konzumaci udržitelnější.

V Atomo se zaměřili na molekulární složení kávy a její vlastnosti, z nichž jsou nejdůležitější aroma, tělo, barva, chuť a množství kofeinu. Poté začali hledat vhodné rostliny, které mají semínka, co se dají opražit, namlít a uvařit. Pátrali mezi obvykle pěstovanými plodinami, jejichž běžně vyhazované části by se daly znovu využít.

Zdrojovým materiálem se tak staly slupky slunečnicových semínek, listy, stonky nebo melounová semínka, která projdou chemickým procesem. Ten z nich dostane molekuly připomínající ty obsažené v zrnkách kávy. Až 95 procent materiálu, ze kterého je káva vyrobena, pochází z odpadového materiálu amerických farmářů.

Protože kofein je do kávy Atomo přidáván z jiných rostlin, lze si dopřát opravdu bezkofeinový šálek kávy, ve které nejsou i přes její rozmanitý původ žádné alergeny. V současné době si milovníci tohoto voňavého nápoje mohou koupit plechovky cold brew, do budoucna firma plánuje také mletou a zrnkovou variantu.

Zdroj: Atomo Coffee

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…