Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zhasněte všechna světla. Blíží se hodina Země

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Klid. Nejedná se o apokalypsu, ačkoliv titulek mohl takový dojem navodit. Hodina Země nemá nic společného s koncem světa. Jedná se o celosvětovou akci na záchranu klimatu, která se koná již tuto sobotu 26. března.

Cílem happeningu je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. „I přes hluboký soucit s účastníky válečného konfliktu je potřeba si připomenout, že pro naši udržitelnou budoucnost je zcela zásadní řešit souběžně i změnu klimatu, která bohužel na vyřešení situace nepočká,“ uvedla organizátorka Hodiny Země Hana Machů z Ekologického institutu Veronica, který kampaň v České republice koordinuje. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Za akcí stojí Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal už v roce 2007 v australském Sydney. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a probíhá vždy poslední sobotu v březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.

„Klimatický rozvrat, způsobený zejména používáním fosilních paliv, nezadržitelně pokračuje. Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětlila Machů. Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země. Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených. Zapojit se může každý z nás.

Zdroj: Ekolist, Hodina Země

Související články

Zaručeně zlepší den

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…