Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zhasněte všechna světla. Blíží se hodina Země

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Klid. Nejedná se o apokalypsu, ačkoliv titulek mohl takový dojem navodit. Hodina Země nemá nic společného s koncem světa. Jedná se o celosvětovou akci na záchranu klimatu, která se koná již tuto sobotu 26. března.

Cílem happeningu je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. „I přes hluboký soucit s účastníky válečného konfliktu je potřeba si připomenout, že pro naši udržitelnou budoucnost je zcela zásadní řešit souběžně i změnu klimatu, která bohužel na vyřešení situace nepočká,“ uvedla organizátorka Hodiny Země Hana Machů z Ekologického institutu Veronica, který kampaň v České republice koordinuje. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Za akcí stojí Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal už v roce 2007 v australském Sydney. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a probíhá vždy poslední sobotu v březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.

„Klimatický rozvrat, způsobený zejména používáním fosilních paliv, nezadržitelně pokračuje. Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětlila Machů. Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země. Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených. Zapojit se může každý z nás.

Zdroj: Ekolist, Hodina Země

Související články

Zaručeně zlepší den

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…