Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si užívá zvířecí panstvo? Králičí hotely nejsou žádnou výjimkou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi si zaslouží pořádnou péči. V Británii si to uvědomili a tak divokým králíkům, které nyní sužují nemoci, vytváří takzvané králičí hotely.

Cílem těchto hotelů, k jejichž budování vybízejí ochránci přírody širokou veřejnost, je zvýšit počty králíků v přírodě. Takzvané králičí hotely tvoří hromady větví naskládaných v blízkosti stávajících králičích nor, které poskytují ochranu před rostoucím počtem predátorů. Tyto stavby poskytují větší bezpečí také králičím samicím, kde si mohou vyhrabat novou noru a přivést na svět mláďata.

Hromady klestí byly jako nová technika podpory králičí populace zatím vyzkoušeny v pěti lokalitách v rámci čtyřletého projektu Shifting Sands. Jeho cílem je obnovit vzácné živočišné druhy v oblastech Norfolku a Suffolku. „Lidi občas překvapí, jak důležití jsou králíci v některých ekosystémech,“ řekla Pip Mountjoyová, manažerka projektu Shifting Sands. „Považujeme je za škůdce, ale v Británii jsou klíčovým druhem – fungují jako správci krajiny a spousta dalších druhů je na nich závislá,“ dodala. Králíci třeba hrabou v zemi, a tím pomáhají klíčit semenům. Díky jejich hrabání vznikají malé plochy prohřáté půdy, které jsou útočištěm vzácných květin, bezobratlých a také běžných ještěrek či zmijí, které se v nich vyhřívají. Mezi vzácné rostliny, kterým pastva králíků pomáhá, patří kozinec dánský, ostřice jarní, rozrazil jarní a nebo poddruh chmerku vytrvalého, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.

Zdroj: Ekolist, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…