Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si užívá zvířecí panstvo? Králičí hotely nejsou žádnou výjimkou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi si zaslouží pořádnou péči. V Británii si to uvědomili a tak divokým králíkům, které nyní sužují nemoci, vytváří takzvané králičí hotely.

Cílem těchto hotelů, k jejichž budování vybízejí ochránci přírody širokou veřejnost, je zvýšit počty králíků v přírodě. Takzvané králičí hotely tvoří hromady větví naskládaných v blízkosti stávajících králičích nor, které poskytují ochranu před rostoucím počtem predátorů. Tyto stavby poskytují větší bezpečí také králičím samicím, kde si mohou vyhrabat novou noru a přivést na svět mláďata.

Hromady klestí byly jako nová technika podpory králičí populace zatím vyzkoušeny v pěti lokalitách v rámci čtyřletého projektu Shifting Sands. Jeho cílem je obnovit vzácné živočišné druhy v oblastech Norfolku a Suffolku. „Lidi občas překvapí, jak důležití jsou králíci v některých ekosystémech,“ řekla Pip Mountjoyová, manažerka projektu Shifting Sands. „Považujeme je za škůdce, ale v Británii jsou klíčovým druhem – fungují jako správci krajiny a spousta dalších druhů je na nich závislá,“ dodala. Králíci třeba hrabou v zemi, a tím pomáhají klíčit semenům. Díky jejich hrabání vznikají malé plochy prohřáté půdy, které jsou útočištěm vzácných květin, bezobratlých a také běžných ještěrek či zmijí, které se v nich vyhřívají. Mezi vzácné rostliny, kterým pastva králíků pomáhá, patří kozinec dánský, ostřice jarní, rozrazil jarní a nebo poddruh chmerku vytrvalého, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.

Zdroj: Ekolist, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Astronomové objevili tři nové měsíce

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…