Nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi si zaslouží pořádnou péči. V Británii si to uvědomili a tak divokým králíkům, které nyní sužují nemoci, vytváří takzvané králičí hotely.
Cílem těchto hotelů, k jejichž budování vybízejí ochránci přírody širokou veřejnost, je zvýšit počty králíků v přírodě. Takzvané králičí hotely tvoří hromady větví naskládaných v blízkosti stávajících králičích nor, které poskytují ochranu před rostoucím počtem predátorů. Tyto stavby poskytují větší bezpečí také králičím samicím, kde si mohou vyhrabat novou noru a přivést na svět mláďata.
Hromady klestí byly jako nová technika podpory králičí populace zatím vyzkoušeny v pěti lokalitách v rámci čtyřletého projektu Shifting Sands. Jeho cílem je obnovit vzácné živočišné druhy v oblastech Norfolku a Suffolku. „Lidi občas překvapí, jak důležití jsou králíci v některých ekosystémech,“ řekla Pip Mountjoyová, manažerka projektu Shifting Sands. „Považujeme je za škůdce, ale v Británii jsou klíčovým druhem – fungují jako správci krajiny a spousta dalších druhů je na nich závislá,“ dodala. Králíci třeba hrabou v zemi, a tím pomáhají klíčit semenům. Díky jejich hrabání vznikají malé plochy prohřáté půdy, které jsou útočištěm vzácných květin, bezobratlých a také běžných ještěrek či zmijí, které se v nich vyhřívají. Mezi vzácné rostliny, kterým pastva králíků pomáhá, patří kozinec dánský, ostřice jarní, rozrazil jarní a nebo poddruh chmerku vytrvalého, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.
Zdroj: Ekolist, The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…