Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si užívá zvířecí panstvo? Králičí hotely nejsou žádnou výjimkou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi si zaslouží pořádnou péči. V Británii si to uvědomili a tak divokým králíkům, které nyní sužují nemoci, vytváří takzvané králičí hotely.

Cílem těchto hotelů, k jejichž budování vybízejí ochránci přírody širokou veřejnost, je zvýšit počty králíků v přírodě. Takzvané králičí hotely tvoří hromady větví naskládaných v blízkosti stávajících králičích nor, které poskytují ochranu před rostoucím počtem predátorů. Tyto stavby poskytují větší bezpečí také králičím samicím, kde si mohou vyhrabat novou noru a přivést na svět mláďata.

Hromady klestí byly jako nová technika podpory králičí populace zatím vyzkoušeny v pěti lokalitách v rámci čtyřletého projektu Shifting Sands. Jeho cílem je obnovit vzácné živočišné druhy v oblastech Norfolku a Suffolku. „Lidi občas překvapí, jak důležití jsou králíci v některých ekosystémech,“ řekla Pip Mountjoyová, manažerka projektu Shifting Sands. „Považujeme je za škůdce, ale v Británii jsou klíčovým druhem – fungují jako správci krajiny a spousta dalších druhů je na nich závislá,“ dodala. Králíci třeba hrabou v zemi, a tím pomáhají klíčit semenům. Díky jejich hrabání vznikají malé plochy prohřáté půdy, které jsou útočištěm vzácných květin, bezobratlých a také běžných ještěrek či zmijí, které se v nich vyhřívají. Mezi vzácné rostliny, kterým pastva králíků pomáhá, patří kozinec dánský, ostřice jarní, rozrazil jarní a nebo poddruh chmerku vytrvalého, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.

Zdroj: Ekolist, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Máte rádi mořské plody? Dánští vědci je vyrábí z hub, ale chutnají jak z oceánu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…