Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pro ochranu oceánů jsou lidé ochotni změnit své návyky. Inspirují je i oblíbené filmy

Ilustrační foto: Freepik

Více než tři čtvrtiny lidí v Anglii a Walesu neváhají změnit svůj životní styl, aby ochránili oceány a podmořský život. Lidé se v průzkumu shodli i na tom, že má moře pozitivní vliv na jejich mentální a fyzické zdraví.

Průzkum mapující znalosti a vzdělanost o oceánském přírodním prostředí provedla organizace Ocean Conservation Trust ve spolupráci s britským ministerstvem životního prostředí, potravin a záležitostí venkova. Výsledky ukázaly, že je pro veřejnost ochrana tohoto ekosystému vysokou prioritou. Osobně se dotýká 85 procent lidí v Anglii a Walesu a 94 procent z nich věří, že je osud oceánu propojen s osudem lidstva. „Je zřejmé, že lidé cítí silné sepjetí s naším krásným oceánem a pobřežím. Je to nejen vítané, ale také velmi důležité, pokud máme řešit dopady změny klimatu, úbytku biologické rozmanitosti a chránit naše mořské prostředí, aby si ho mohly užít i budoucí generace,“ řekla britská ministryně přírodního prostředí Rebecca Pow.

Kromě znečištění respondenty trápí i nadměrný rybolov. Ilustrační foto: Unsplash

Pocity, které si lidé s oceány a podmořským životem spojují nejčastěji, jsou úcta a úžas (42 procent), ale také starost (49 procent). Nejvíce je trápí znečištění plasty či chemickými látkami a nadměrný rybolov. V průzkumu se Britové přiklonili k podpoře ochrany podmořského života a obnově ekosystémů opatřeními, která pomáhají redukovat oxid uhličitý. Zároveň by podle nich pomohly i mezinárodní dohody zavazující se ke snížení emisí.

V informovanosti lidí o přírodním prostředí a dopadech změny klimatu hrají velkou roli přírodovědné filmy a dokumenty, ze kterých čerpá informace téměř polovina obyvatel. Byla to právě dokumentární série Modrá planeta, jíž provází legendární dokumentarista a popularizátor environmentálních otázek David Attenborough, která vedla ke snížení používání plastů. V oblasti mořského života letos oslovil publikum dokument Seaspiracy, který nabádá k omezení konzumace ryb a mořských živočichů. Podle průzkumu změnilo 78 procent lidí svůj životní styl nebo to za účelem ochrany oceánů plánuje.

Zdroj: Ocean Conservation Trust

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

ČR je osmnáctou nejšťastnější zemí světa, předstihla Slovensko

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…