Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pro ochranu oceánů jsou lidé ochotni změnit své návyky. Inspirují je i oblíbené filmy

Ilustrační foto: Freepik

Více než tři čtvrtiny lidí v Anglii a Walesu neváhají změnit svůj životní styl, aby ochránili oceány a podmořský život. Lidé se v průzkumu shodli i na tom, že má moře pozitivní vliv na jejich mentální a fyzické zdraví.

Průzkum mapující znalosti a vzdělanost o oceánském přírodním prostředí provedla organizace Ocean Conservation Trust ve spolupráci s britským ministerstvem životního prostředí, potravin a záležitostí venkova. Výsledky ukázaly, že je pro veřejnost ochrana tohoto ekosystému vysokou prioritou. Osobně se dotýká 85 procent lidí v Anglii a Walesu a 94 procent z nich věří, že je osud oceánu propojen s osudem lidstva. „Je zřejmé, že lidé cítí silné sepjetí s naším krásným oceánem a pobřežím. Je to nejen vítané, ale také velmi důležité, pokud máme řešit dopady změny klimatu, úbytku biologické rozmanitosti a chránit naše mořské prostředí, aby si ho mohly užít i budoucí generace,“ řekla britská ministryně přírodního prostředí Rebecca Pow.

Kromě znečištění respondenty trápí i nadměrný rybolov. Ilustrační foto: Unsplash

Pocity, které si lidé s oceány a podmořským životem spojují nejčastěji, jsou úcta a úžas (42 procent), ale také starost (49 procent). Nejvíce je trápí znečištění plasty či chemickými látkami a nadměrný rybolov. V průzkumu se Britové přiklonili k podpoře ochrany podmořského života a obnově ekosystémů opatřeními, která pomáhají redukovat oxid uhličitý. Zároveň by podle nich pomohly i mezinárodní dohody zavazující se ke snížení emisí.

V informovanosti lidí o přírodním prostředí a dopadech změny klimatu hrají velkou roli přírodovědné filmy a dokumenty, ze kterých čerpá informace téměř polovina obyvatel. Byla to právě dokumentární série Modrá planeta, jíž provází legendární dokumentarista a popularizátor environmentálních otázek David Attenborough, která vedla ke snížení používání plastů. V oblasti mořského života letos oslovil publikum dokument Seaspiracy, který nabádá k omezení konzumace ryb a mořských živočichů. Podle průzkumu změnilo 78 procent lidí svůj životní styl nebo to za účelem ochrany oceánů plánuje.

Zdroj: Ocean Conservation Trust

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…