Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trápí vás strach usnout? Vědci zjistili, že v případě nebezpečí se probudíte

Ilustrační foto: Pixabay

Kdo by nemiloval spánek? Okamžiky, kdy se můžeme nechat unášet do říše snů, kde je možné vyvádět doslova cokoliv. Vědci nyní zjistili, že jedna fáze spánku, takzvaná REM fáze, může chránit lidi a zvířata před nebezpečím. Jak? To prozradíme v našem článku.

Fáze REM je nejhlubší částí spánku. Její součástí jsou ovšem krátká probuzení. Odborníci už mnoho let dříve předpokládali, že by tento typ spánku mohl fungovat jako jakási hlídka, která zvířatům pomáhá připravit se na boj nebo útěk před predátory. Pro tuto teorii však neexistovaly pořádné důkazy, což mění nejnovější objev. Studie provedená na Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) v Číně by  mohla být prvním projektem, který takový empirický důkaz nabízí.

Vědci objevili společný mozkový okruh reagující na REM spánek i na vrozené mechanismy aktivované při strachu, když vystavili spící myši pachu trimethylthiazolinu, stimulu indikujícímu přítomnost predátora. „Spustilo to rychlé vyrušení z REM spánku, ale ne úplné probuzení. To naznačuje, že REM spánek má specifické vlastnosti, které umožňují rychlé procitnutí v reakci na predátorské podněty,“ uvedl hlavní autor studie Liping Wang, neurolog ze SIAT.

K čemu by mohly být tyto nové poznatky dobré? Využít by je bylo možné v psychoterapeutických postupech. „Naše studie vyvolává otázku, jestli je možné léčit poruchy nálady tím, že se zaměříme na společný regulační okruh spánku a strachu. Na jejím zodpovězení budeme nadále pracovat,“ uzavřel Wang.

Zdroj: Radio Wave, Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…