Kdo by nemiloval spánek? Okamžiky, kdy se můžeme nechat unášet do říše snů, kde je možné vyvádět doslova cokoliv. Vědci nyní zjistili, že jedna fáze spánku, takzvaná REM fáze, může chránit lidi a zvířata před nebezpečím. Jak? To prozradíme v našem článku.
Fáze REM je nejhlubší částí spánku. Její součástí jsou ovšem krátká probuzení. Odborníci už mnoho let dříve předpokládali, že by tento typ spánku mohl fungovat jako jakási hlídka, která zvířatům pomáhá připravit se na boj nebo útěk před predátory. Pro tuto teorii však neexistovaly pořádné důkazy, což mění nejnovější objev. Studie provedená na Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) v Číně by mohla být prvním projektem, který takový empirický důkaz nabízí.
Vědci objevili společný mozkový okruh reagující na REM spánek i na vrozené mechanismy aktivované při strachu, když vystavili spící myši pachu trimethylthiazolinu, stimulu indikujícímu přítomnost predátora. „Spustilo to rychlé vyrušení z REM spánku, ale ne úplné probuzení. To naznačuje, že REM spánek má specifické vlastnosti, které umožňují rychlé procitnutí v reakci na predátorské podněty,“ uvedl hlavní autor studie Liping Wang, neurolog ze SIAT.
K čemu by mohly být tyto nové poznatky dobré? Využít by je bylo možné v psychoterapeutických postupech. „Naše studie vyvolává otázku, jestli je možné léčit poruchy nálady tím, že se zaměříme na společný regulační okruh spánku a strachu. Na jejím zodpovězení budeme nadále pracovat,“ uzavřel Wang.
Zdroj: Radio Wave, Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…