Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trápí vás strach usnout? Vědci zjistili, že v případě nebezpečí se probudíte

Ilustrační foto: Pixabay

Kdo by nemiloval spánek? Okamžiky, kdy se můžeme nechat unášet do říše snů, kde je možné vyvádět doslova cokoliv. Vědci nyní zjistili, že jedna fáze spánku, takzvaná REM fáze, může chránit lidi a zvířata před nebezpečím. Jak? To prozradíme v našem článku.

Fáze REM je nejhlubší částí spánku. Její součástí jsou ovšem krátká probuzení. Odborníci už mnoho let dříve předpokládali, že by tento typ spánku mohl fungovat jako jakási hlídka, která zvířatům pomáhá připravit se na boj nebo útěk před predátory. Pro tuto teorii však neexistovaly pořádné důkazy, což mění nejnovější objev. Studie provedená na Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) v Číně by  mohla být prvním projektem, který takový empirický důkaz nabízí.

Vědci objevili společný mozkový okruh reagující na REM spánek i na vrozené mechanismy aktivované při strachu, když vystavili spící myši pachu trimethylthiazolinu, stimulu indikujícímu přítomnost predátora. „Spustilo to rychlé vyrušení z REM spánku, ale ne úplné probuzení. To naznačuje, že REM spánek má specifické vlastnosti, které umožňují rychlé procitnutí v reakci na predátorské podněty,“ uvedl hlavní autor studie Liping Wang, neurolog ze SIAT.

K čemu by mohly být tyto nové poznatky dobré? Využít by je bylo možné v psychoterapeutických postupech. „Naše studie vyvolává otázku, jestli je možné léčit poruchy nálady tím, že se zaměříme na společný regulační okruh spánku a strachu. Na jejím zodpovězení budeme nadále pracovat,“ uzavřel Wang.

Zdroj: Radio Wave, Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…