Ukazuje se, že v oceánech se vyskytuje podstatně více plastu, než jsme si mysleli. Nemusí se však nutně jednat o špatnou zprávu. Zjistilo se totiž, že plastový odpad v mořích může produkovat užitečná antibiotika. O objevu informoval server Earth.
Jak to funguje? Mikrobi se snadno přichytí na povrchy plastových úlomků ve vodě a vytvoří tak plovoucí ekosystémy, které jsou bohaté na biomasu. Mezi mikroby však existuje konkurence. Za takových podmínek začínají mikrobi produkovat antibiotika jako prostředek k získání konkurenční výhody. Vědci izolovali z oceánského plastu konkrétně pět bakterií produkujících antibiotika, včetně kmenů Bacillus, Phaeobacter a Vibrio.
Odborníci testovali antibiotika produkovaná těmito bakteriemi proti různým negativním mikrobům a zjistili, že izoláty antibiotik jsou účinné proti bakteriím běžně používaným v laboratoři a také proti dvěma kmenům odolným vůči antibiotikům. „S ohledem na současnou antibiotickou krizi a nárůst superbakterií je nezbytné hledat alternativní zdroje nových léčiv,“ řekla hlavní autorka studie Andrea Price z National University. „Doufáme, že tento projekt rozšíříme a dále identifikujeme mikroby a antibiotika, která produkují,“ doplnila.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Americká společnost pro mikrobiologii
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…