Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Efektivnější než antibiotika. Poznejte nový způsob léčby

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci vyvíjejí neustále nové způsoby a možnosti léčby. Nyní vyzkoušeli přírodní chemikálii k hojení ran a ve srovnání s léčbou antibiotiky docílili stejného výsledku za poloviční dobu. Informovaly o tom České noviny. Že by se léčba antibiotiky stávala pomalu, ale jistě minulostí?

Tato otázka je zatím pouze řečnická. Výzkum se totiž prováděl na vepřích, kteří měli několik zranění. Výzkumníci využili látku na bázi diindolylmetanu (DIM), který se v přírodě nachází v zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta nebo květák. Část prasat dostala antibiotika, druhá část syntetickou formu DIM. Rány u zvířat léčených antibiotiky se zacelily za deset dní, ve druhém případě, kdy se použila mast na bázi DIM, za pět dní. „Antibiotika zabijí vrstvu bakterií na ráně. Roste nová tkáň, ale zároveň tam i máte mrtvou tkáň a mrtvé bakterie. V případě DIM bakterie nezabijete, ale není ani mrtvá tkáň a mrtvé bakterie, takže je zacelování rychlejší,“ řekl profesor Ariel Kušmaro, který mast vyvíjí.

Vědci nyní teprve doufají, že se jim podaří najít složení látky, která bude využitelná také u lidí. Cílem je zahájit nový přístup léčby v lidské medicíně. „Je to bod obratu, nový koncept protibakteriální léčby,“ uvedl Kušmaro. I když je tento způsob léčby zcela odlišný od antibiotik, může se podle něj stát základem léčby bakteriálních infekcí podobně, jak je to nyní právě v případě antibiotik.

Zdroj: České noviny, Pharmaceutics

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…