Vědci vyvíjejí neustále nové způsoby a možnosti léčby. Nyní vyzkoušeli přírodní chemikálii k hojení ran a ve srovnání s léčbou antibiotiky docílili stejného výsledku za poloviční dobu. Informovaly o tom České noviny. Že by se léčba antibiotiky stávala pomalu, ale jistě minulostí?
Tato otázka je zatím pouze řečnická. Výzkum se totiž prováděl na vepřích, kteří měli několik zranění. Výzkumníci využili látku na bázi diindolylmetanu (DIM), který se v přírodě nachází v zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta nebo květák. Část prasat dostala antibiotika, druhá část syntetickou formu DIM. Rány u zvířat léčených antibiotiky se zacelily za deset dní, ve druhém případě, kdy se použila mast na bázi DIM, za pět dní. „Antibiotika zabijí vrstvu bakterií na ráně. Roste nová tkáň, ale zároveň tam i máte mrtvou tkáň a mrtvé bakterie. V případě DIM bakterie nezabijete, ale není ani mrtvá tkáň a mrtvé bakterie, takže je zacelování rychlejší,“ řekl profesor Ariel Kušmaro, který mast vyvíjí.
Vědci nyní teprve doufají, že se jim podaří najít složení látky, která bude využitelná také u lidí. Cílem je zahájit nový přístup léčby v lidské medicíně. „Je to bod obratu, nový koncept protibakteriální léčby,“ uvedl Kušmaro. I když je tento způsob léčby zcela odlišný od antibiotik, může se podle něj stát základem léčby bakteriálních infekcí podobně, jak je to nyní právě v případě antibiotik.
Zdroj: České noviny, Pharmaceutics
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…