Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Efektivnější než antibiotika. Poznejte nový způsob léčby

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci vyvíjejí neustále nové způsoby a možnosti léčby. Nyní vyzkoušeli přírodní chemikálii k hojení ran a ve srovnání s léčbou antibiotiky docílili stejného výsledku za poloviční dobu. Informovaly o tom České noviny. Že by se léčba antibiotiky stávala pomalu, ale jistě minulostí?

Tato otázka je zatím pouze řečnická. Výzkum se totiž prováděl na vepřích, kteří měli několik zranění. Výzkumníci využili látku na bázi diindolylmetanu (DIM), který se v přírodě nachází v zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta nebo květák. Část prasat dostala antibiotika, druhá část syntetickou formu DIM. Rány u zvířat léčených antibiotiky se zacelily za deset dní, ve druhém případě, kdy se použila mast na bázi DIM, za pět dní. „Antibiotika zabijí vrstvu bakterií na ráně. Roste nová tkáň, ale zároveň tam i máte mrtvou tkáň a mrtvé bakterie. V případě DIM bakterie nezabijete, ale není ani mrtvá tkáň a mrtvé bakterie, takže je zacelování rychlejší,“ řekl profesor Ariel Kušmaro, který mast vyvíjí.

Vědci nyní teprve doufají, že se jim podaří najít složení látky, která bude využitelná také u lidí. Cílem je zahájit nový přístup léčby v lidské medicíně. „Je to bod obratu, nový koncept protibakteriální léčby,“ uvedl Kušmaro. I když je tento způsob léčby zcela odlišný od antibiotik, může se podle něj stát základem léčby bakteriálních infekcí podobně, jak je to nyní právě v případě antibiotik.

Zdroj: České noviny, Pharmaceutics

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…