Svěží zeleň, rozkvetlé tulipány či jiné květiny, barevné deštníky. Zkrátka a jednoduše veselé prostředí ve městech by podle nejnovějších poznatků vědců mělo mít pozitivní vliv na zdraví lidí. Informoval o tom server Earth.
Použitím simulace virtuální reality tým výzkumníků z University of Lille ve Francii zjistil, že jedním ze způsobů, jak učinit města vstřícnějším vůči lidem, může být zavedení ploch plných vegetace a barevných motivů. Virtuální realitu použili, aby ušetřili, protože instalace rostlin nebo pokrytí městských budov barvou pro testování takových přístupů je drahé a neefektivní.
Dobrovolníci, kteří se účastnili výzkumu, se procházeli různými typy prostředí. V jednom úplně chyběla vegetace, ve druhém již byla přítomna. Vědci zjistili, že když se v prostředí nacházela zeleň, respondenti chodili pomaleji a došlo ke zvýšení jejich srdeční frekvence, což je rys, který naznačuje, že dotyčná osoba prožívá příjemný zážitek. Barevnost, která nahradila šeď typickou pro mnoho měst, zároveň zvýšila u dobrovolníků jejich ostražitost, fascinaci a zvědavost. Celkově účastníci trávili méně času koukáním do země a více času věnovali pozorování svého okolí. Zdá se tedy, že přítomnost vegetace a barev dovede u lidí snížit stres a navýšit pocit pohody.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Virtual Reality
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…