Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na cestování časem? Pomůže chuť jídla

Ilustrační foto: Pexels

Mít kouzelné schopnosti a cestovat časem si v dětství přál asi každý z nás. S věkem a narůstajícím rozumem vzaly mnohdy naše sny za své. Nemusí tomu však být napořád. Vědci přišli na to, jak si vyrazit zpátky do minulosti, informoval server Earth.

Tým výzkumníků vedený Lancasterskou univerzitou nedávno prozkoumal, jaký vliv mají 3D tištěné chuťové podněty pro vybavování si vzpomínek ve stáří. Odborníci zjistili, že starší lidé, kteří byli od mládí vystaveni určitým příchutím potravin, jsou nyní schopni cestovat v čase zpět do minulosti a vybavit si lépe vzpomínku na událost, kdy dané jídlo konzumovali. Pomáhají v tom právě 3D chuťové podněty, což jsou malé gelové kuličky, které chutnají jako vybraná potravina.

Vědci zkoumali 12 osob a jejich 72 vzpomínek. Polovina z nich měla nějakou spojitost s jídlem, druhá část ne. Týkaly se například pojídání grilované makrely na svatbě nebo konzumace jahod v nemocnici. Lidé, kteří žvýkali 3D chuťové kuličky, si vybavovali konkrétní detaily těchto vzpomínek. Byli si schopni vzpomenout na takové konkrétnosti, ke kterým by bez stimulace chutí nedošly. Podle vědců by tato zjištění mohla být užitečná při léčbě demence. „Naše výsledky ukázaly, že personalizované 3D tištěné chuťové podněty mají bohaté senzorické a emocionální kvality, které podporují vzpomínání,“ vysvětlila spoluautorka studie Corina Sas.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Human Computer Interraction

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…