Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na cestování časem? Pomůže chuť jídla

Ilustrační foto: Pexels

Mít kouzelné schopnosti a cestovat časem si v dětství přál asi každý z nás. S věkem a narůstajícím rozumem vzaly mnohdy naše sny za své. Nemusí tomu však být napořád. Vědci přišli na to, jak si vyrazit zpátky do minulosti, informoval server Earth.

Tým výzkumníků vedený Lancasterskou univerzitou nedávno prozkoumal, jaký vliv mají 3D tištěné chuťové podněty pro vybavování si vzpomínek ve stáří. Odborníci zjistili, že starší lidé, kteří byli od mládí vystaveni určitým příchutím potravin, jsou nyní schopni cestovat v čase zpět do minulosti a vybavit si lépe vzpomínku na událost, kdy dané jídlo konzumovali. Pomáhají v tom právě 3D chuťové podněty, což jsou malé gelové kuličky, které chutnají jako vybraná potravina.

Vědci zkoumali 12 osob a jejich 72 vzpomínek. Polovina z nich měla nějakou spojitost s jídlem, druhá část ne. Týkaly se například pojídání grilované makrely na svatbě nebo konzumace jahod v nemocnici. Lidé, kteří žvýkali 3D chuťové kuličky, si vybavovali konkrétní detaily těchto vzpomínek. Byli si schopni vzpomenout na takové konkrétnosti, ke kterým by bez stimulace chutí nedošly. Podle vědců by tato zjištění mohla být užitečná při léčbě demence. „Naše výsledky ukázaly, že personalizované 3D tištěné chuťové podněty mají bohaté senzorické a emocionální kvality, které podporují vzpomínání,“ vysvětlila spoluautorka studie Corina Sas.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Human Computer Interraction

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…