Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na bacily a upíry? Černý česnek získal český patent

Ilustrační foto: Pixabay

Česnekem se léčily už naše babičky. Navíc se tradovalo, že funguje proti vampýrům. Nyní ho používáme především v kuchyni, dostal se však i do hledáčku výzkumníků. Český patent na jeho černou variantu získali vědci ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Černý česnek se vyrábí takzvaným stařením. V praxi to vypadá tak, že odborníci vloží česnek do sáčku a pak do sušárny, kterou nastaví na potřebnou teplotu. Právě díky správné teplotě lze dosáhnout odlišných chutí i silnějších léčivých účinků. Výsledným produktem je černý česnek, který se od klasické formy liší chutí i vůní. „Každá odrůda, kterou jsme zkoušeli a která se tady v Čechách pěstuje, má úplně jiný chuťový profil. Dá se tedy říct, že díky tomu máme také celou škálu možností,“ dodal vedoucí katedry zemědělských produktů Jihočeské univerzity Pavel Smetana pro iRozhlas.

Nákroj čerstvého česneku před stařením (A), nákroj černého česneku po staření (B), celá palice čerstvého česneku před stařením (C) a celá palice černého česneku po staření (D). Foto: se svolením Jana Bedrníčka, ZF JU

Metoda staření česneku má několikasetletou tradici v Koreji a Číně. Nejedná se tedy o přelomovou novinku. Metoda českých vědců je však trochu odlišná a ekonomicky výhodnější. „V současné době se v Koreji a Číně vyrábí česnek tak, že se musí regulovat teplota i vlhkost. Vymysleli jsme metodu, kdy je třeba regulovat pouze teplotu. Tím klesají vstupní náklady na pořízení klimatické komory,“ vysvětlil pro iRozhlas vědec Jan Bedrníček. O nový český patent už má zájem i firma, která se zpracováním česneku dlouhodobě zabývá.

Související články

Inspirace

Kvalita českého chleba se díky vysoké konkurenci zvyšuje

Inspirace

Plzeňští strážníci pořídili dárky opuštěným zvířatům

Byznys

Horko zasáhlo i Helsinky. Lidé mohli přespat v klimatizovaném obchodě

Byznys

Britský Lidl se přidal k obchodům prodávajícím nehezkou zeleninu

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …