Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na bacily a upíry? Černý česnek získal český patent

Ilustrační foto: Pixabay

Česnekem se léčily už naše babičky. Navíc se tradovalo, že funguje proti vampýrům. Nyní ho používáme především v kuchyni, dostal se však i do hledáčku výzkumníků. Český patent na jeho černou variantu získali vědci ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Černý česnek se vyrábí takzvaným stařením. V praxi to vypadá tak, že odborníci vloží česnek do sáčku a pak do sušárny, kterou nastaví na potřebnou teplotu. Právě díky správné teplotě lze dosáhnout odlišných chutí i silnějších léčivých účinků. Výsledným produktem je černý česnek, který se od klasické formy liší chutí i vůní. „Každá odrůda, kterou jsme zkoušeli a která se tady v Čechách pěstuje, má úplně jiný chuťový profil. Dá se tedy říct, že díky tomu máme také celou škálu možností,“ dodal vedoucí katedry zemědělských produktů Jihočeské univerzity Pavel Smetana pro iRozhlas.

Nákroj čerstvého česneku před stařením (A), nákroj černého česneku po staření (B), celá palice čerstvého česneku před stařením (C) a celá palice černého česneku po staření (D). Foto: se svolením Jana Bedrníčka, ZF JU

Metoda staření česneku má několikasetletou tradici v Koreji a Číně. Nejedná se tedy o přelomovou novinku. Metoda českých vědců je však trochu odlišná a ekonomicky výhodnější. „V současné době se v Koreji a Číně vyrábí česnek tak, že se musí regulovat teplota i vlhkost. Vymysleli jsme metodu, kdy je třeba regulovat pouze teplotu. Tím klesají vstupní náklady na pořízení klimatické komory,“ vysvětlil pro iRozhlas vědec Jan Bedrníček. O nový český patent už má zájem i firma, která se zpracováním česneku dlouhodobě zabývá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…