Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na bacily a upíry? Černý česnek získal český patent

Ilustrační foto: Pixabay

Česnekem se léčily už naše babičky. Navíc se tradovalo, že funguje proti vampýrům. Nyní ho používáme především v kuchyni, dostal se však i do hledáčku výzkumníků. Český patent na jeho černou variantu získali vědci ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Černý česnek se vyrábí takzvaným stařením. V praxi to vypadá tak, že odborníci vloží česnek do sáčku a pak do sušárny, kterou nastaví na potřebnou teplotu. Právě díky správné teplotě lze dosáhnout odlišných chutí i silnějších léčivých účinků. Výsledným produktem je černý česnek, který se od klasické formy liší chutí i vůní. „Každá odrůda, kterou jsme zkoušeli a která se tady v Čechách pěstuje, má úplně jiný chuťový profil. Dá se tedy říct, že díky tomu máme také celou škálu možností,“ dodal vedoucí katedry zemědělských produktů Jihočeské univerzity Pavel Smetana pro iRozhlas.

Nákroj čerstvého česneku před stařením (A), nákroj černého česneku po staření (B), celá palice čerstvého česneku před stařením (C) a celá palice černého česneku po staření (D). Foto: se svolením Jana Bedrníčka, ZF JU

Metoda staření česneku má několikasetletou tradici v Koreji a Číně. Nejedná se tedy o přelomovou novinku. Metoda českých vědců je však trochu odlišná a ekonomicky výhodnější. „V současné době se v Koreji a Číně vyrábí česnek tak, že se musí regulovat teplota i vlhkost. Vymysleli jsme metodu, kdy je třeba regulovat pouze teplotu. Tím klesají vstupní náklady na pořízení klimatické komory,“ vysvětlil pro iRozhlas vědec Jan Bedrníček. O nový český patent už má zájem i firma, která se zpracováním česneku dlouhodobě zabývá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…