Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme zvyklí. V restauracích a službách obvykle hraje rádio, v zaměstnání si pouštíme hudbu, aby nám šla práce lépe od ruky, někteří z nás dokonce před usnutím poslouchají šum moře či jinou hudbu na zklidnění. Co by pro nás však znamenalo otevřít se tichu?

Kniha norského polárníka a spisovatele Erlinga Kagge nese podtitul Proč zavřít dveře před hlukem světa. Filozof a dobrodruh v ní hledá odpovědi na otázky, jak souvisí ticho se štěstím, zda nás slova ochuzují o hloubku prožitku a jak najít ticho uprostřed vřavy velkoměsta. Nejedná se přitom o klasickou seberozvojovou knihu, která by nabízela zaručený návod na štěstí. Kagge v ní poukazuje na určité aspekty našeho života, kterými je například i touha něco neustále podnikat a neschopnost se zastavit. Čerpá přitom z vlastních zkušeností. „Čím víc toho děláte, abyste se nenudili, tím víc se nudíte. Sám jsem si tím také prošel, takže to vím. Z podobných věcí lze vytvořit návyk. A teď vidím, že moje děti dělají totéž. Ze zaneprázdnění se snadno stane cíl sám o sobě, místo abyste tomuto neklidu dovolili, aby vás dovedl dál.“

Ilustrační foto: Pixabay

Erling Kagge je člověk, který má rozhodně co předat. Pěšky se mu podařilo zdolat severní a jižní pól i vrchol hory Mount Everest. Právě během těchto svých výprav se naučil ticho nacházet nejen kolem sebe, ale i ve svém nitru. Tuto schopnost v knize Radost z ticha, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, čtenářům přibližuje a zpřístupňuje. Nejedná se totiž o nedosažitelnou metu, jak by se mohlo některým zdát. Ticho ve mně začalo žít vlastním životem. Bez kontaktu s okolním světem, izolován a jen sám se sebou a se svými problémy, jsem byl nucen dál hloubat nad myšlenkami, které mě už napadly. A co hůř, i nad svými emocemi.“

Jednotlivé kapitoly jsou krátké, ale úderné. Kagge nechodí kolem horké kaše, ale míří rovnou k jádru. Kniha je doplněna krásnými fotografiemi, které propojují tóny modré barvy. Po úvodních kapitolách, ve kterých čerpá zejména ze svého cestování, se autor dostává k tématům, která se s tichem pojí, například zastavení se, pobyty v tichu nebo technologie. V poslední kapitole autor shrnuje cesty, které podle něj vedou do ticha. Text je velmi čtivý, a tak se nyní čemu divit, že se kniha dočkala překladu do několika desítek jazyků.

Slovo autorky článku:

Pobyty ve tmě jsou velice trendy. Stanou se hitem i pobyty v tichu? Meditativní kniha Radost z ticha přinesla přesně to, co jsem od ní očekávala. Vlastní zkušenosti a zamyšlení člověka, který si toho sám dost prožil. A teď hurá do ticha!

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…