Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak být ve formě? Přinášíme 5 tipů pro zdravý životní styl na konec léta

Zdroj ilustračních fotografií: Freepik

Léto se už pomalu, ale jistě chýlí ke konci, pár posledních teplých dnů nás ale stále čeká. K čemu hezké počasí využít? Ruku v ruce s létem jde zdravý životní styl, vyvážené jídlo a pohyb. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si poslední letní dny užít zdravěji a nastartovat tak životní změnu i metabolismus.

1. Čerstvým ovocem k přirozenému ochlazení těla

Možná to sami znáte: dáte si vychlazený meloun a i v letním horkém dni vám začne být příjemněji. Potraviny mají tzv. termický efekt a ovlivňují ochlazování nebo zahřívání těla. Proto, pokud se chceme zchladit, můžeme sáhnout po tropických druzích ovoce – anebo ještě lépe po ovoci, které dozrává v našich končinách.

2. Naučte se milovat lehká jídla

Zajisté i vy v teplých letních dnech nepreferujete těžká smažená jídla. Vaše tělo touží po lehké výživě. Není nic jednoduššího než začít v tomto svému tělu naslouchat. Do jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Vyzkoušejte čerstvé saláty, naučte se pár základních dressingů. Po pár dnech se ze salátů začne stávat váš návyk. Chcete vědět, jak správně jíst? Zkusit to můžete třeba na kurzu Zdravý národ.

3. Doplňte energii právě zralými plody

Pozdní léto i začínající podzim nabízí obrovskou škálu jednak zdravých, ale hlavně chutných potravin. Pokud chcete udělat další krok ke zlepšení kvality svého života a zvýšit svou energii, produktivitu, omezit pocit těžkosti a zapracovat na fit postavě, spojte příjemné s užitečným. Očesejte ovocné stromky, skliďte zeleninové záhony a z nadílky vitamínů si připravte jídlo nebo chutný drink. Nemáte vlastní záhon? Zkuste navštívit jeden z oblíbených samosběrů či farmářský trh.

4. Začněte pravidelně cvičit

V září nezačíná jen škola, ale spousta sportovních center vypisuje také nové termíny sportovních aktivit, různých kurzů a podobně. Pokud tedy delší dobu pokukujete po józe, pilates, jumpingu nebo třeba permanentce do fitka, teď je ten správný čas si ji pořídit. Nejen, že tak spálíte nějaká ta kila, ale také ze sebe vybijete stres, který se na vás po létě může nahrnout v práci.

5. Nezapomínejte na spánek a čas na sebe

Aktivní letní dny často vybízejí k ponocování, posedávání v hospůdkách a pořádání letních grilovaček. Neuškodí jednou za čas si vyrazit, nezapomínejte ale na dostatečné množství spánku a klidnější dny, kdy si uděláte čas sami na sebe. Jak dlouho byste měli denně spát? To je u každého člověka individuální, průměrně by ale mělo u dospělé osoby stačit sedm a půl hodiny denně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.