Nizozemský premiér Mark Rutte se k otázce vyjádřil v úterý na základě dotazu z pléna parlamentu. Manželství následníků trůnu totiž v zemi tulipánů podléhá schválení vlády. Ta k tomu podle jejího předsedy nebude mít námitky.
„Kabinet věří, že dědička se může vdát také za osobu stejného pohlaví a nevidí žádnou zákonnou překážku v tom, aby si mohla takovou osobu vzít. Kabinet proto není přesvědčen, že by se následnice trůnu nebo monarcha museli zříct trůnu, pokud by se chtěli za partnera stejného pohlaví oženit nebo vdát,“ napsal premiér ve veřejném prohlášení. Podle předsedy vlády je zároveň předčasné uvažovat o právním postavení dětí narozených z takovéhoto sňatku, jde o velmi specifickou situaci a může se v čase proměňovat.
Naposledy se tato záležitost projednávala na přelomu milénia, tedy ještě před tím, než se Nizozemsko stalo v roce 2001 první zemí na světě, která stejnopohlavní sňatky umožnila. Současná diskuze se zrodila v souvislosti s vydáním knihy o korunní princezně Amalii, které bude brzy 18 let. Právě v ní se objevila hypotéza, že by se musela následnictví vzdát, pokud by si vzala ženu. Jelikož o soukromém životě mladé princezny není příliš známo, není jasné, jak aktuální je vládní posvěcení takovéto situace.
Zdroj: Reuters
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…