Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Holandští následníci budou moci uzavřít stejnopohlavní sňatek bez toho, aby ztratili nárok na trůn

Holandská královská rodina. Zleva princezna Amalia, král Willem-Alexander, princezna Alexia, královna Máxima, princezna Ariane. Foto: Mischa Schoemaker, royal-house.nl

Nizozemský premiér Mark Rutte se k otázce vyjádřil v úterý na základě dotazu z pléna parlamentu. Manželství následníků trůnu totiž v zemi tulipánů podléhá schválení vlády. Ta k tomu podle jejího předsedy nebude mít námitky.

Kabinet věří, že dědička se může vdát také za osobu stejného pohlaví a nevidí žádnou zákonnou překážku v tom, aby si mohla takovou osobu vzít. Kabinet proto není přesvědčen, že by se následnice trůnu nebo monarcha museli zříct trůnu, pokud by se chtěli za partnera stejného pohlaví oženit nebo vdát,“ napsal premiér ve veřejném prohlášení. Podle předsedy vlády je zároveň předčasné uvažovat o právním postavení dětí narozených z takovéhoto sňatku, jde o velmi specifickou situaci a může se v čase proměňovat.

Naposledy se tato záležitost projednávala na přelomu milénia, tedy ještě před tím, než se Nizozemsko stalo v roce 2001 první zemí na světě, která stejnopohlavní sňatky umožnila. Současná diskuze se zrodila v souvislosti s vydáním knihy o korunní princezně Amalii, které bude brzy 18 let. Právě v ní se objevila hypotéza, že by se musela následnictví vzdát, pokud by si vzala ženu. Jelikož o soukromém životě mladé princezny není příliš známo, není jasné, jak aktuální je vládní posvěcení takovéto situace.

Princezna Amalia. Foto: Martijn Beekman, royal-house.nl

Zdroj: Reuters

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…