Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Google snížil plýtvání potravinami jen tím, že zmenšil misky

Ilustrační foto: Depositphotos

Společnost Google, která sídlí ve 170 městech po celém světě, podává svým zaměstnancům statisíce jídel denně. Tím překonává i některé fastfoodové řetězce. Google proto dlouhodobě usiluje o efektivní řízení jídelen a minimalizování zbytků. Nyní podnikli další krok ke snížení plýtvání potravinami.

Google hlásí, že se mu podařilo snížit plýtvání potravinami jednoduchým trikem. V jedné z jídelen experimentoval se zmenšením talířů, ve kterých se jídlo zaměstnancům podává. Nové misky byly asi o 2,5 cm mělčí než ty původní. Tento jednoduchý krok vedl k tomu, že si strávníci vzali opravdu jen tolik, kolik snědli, čímž se podařilo snížit množství potravinových zbytků.

„Tento krok nevědomě vedl k tomu, že lidé přijímali o něco méně jídla – o 30 až 50 % méně – a to ve skutečnosti vedlo k o 30–70 % méně odpadu,“ popisuje Emily Ma, vedoucí programu Food for Good společnosti Google.

Účinné prý bylo i prosté připomenutí zaměstnancům, že si mají vzít přiměřenou porci a že si poté mohou kdykoliv jít přidat.

Zmenšení misek je jen jedním z mnoha kroků, které tento technický gigant v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí podniká. V Googlu jsou si velmi dobře vědomi toho, že potravinový odpad je zodpovědný za 8 % světové uhlíkové stopy. Proto se snaží jednat. Do roku 2025 si vytyčili cíl snížit potravinový odpad na polovinu a neposílat žádný odpad na skládku.

Kuchaři v Google stravovacích zařízeních pomocí nástrojů monitorují, jaké jídlo se vyhazuje, a upravují tak průběžně množství použitých surovin v jednotlivých pokrmech. Také zaměstnanci jsou speciálně vyškoleni technikám snižujícím plýtvání jídlem.

Další strategií je například tzv. komponentní vaření, při kterém jsou jednotlivé ingredience připravovány a servírovány odděleně. To umožňuje kuchařům nepoužité potraviny využít i druhý den v jiném jídle.

Zdroj: fastcompany.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…