Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Google snížil plýtvání potravinami jen tím, že zmenšil misky

Ilustrační foto: Depositphotos

Společnost Google, která sídlí ve 170 městech po celém světě, podává svým zaměstnancům statisíce jídel denně. Tím překonává i některé fastfoodové řetězce. Google proto dlouhodobě usiluje o efektivní řízení jídelen a minimalizování zbytků. Nyní podnikli další krok ke snížení plýtvání potravinami.

Google hlásí, že se mu podařilo snížit plýtvání potravinami jednoduchým trikem. V jedné z jídelen experimentoval se zmenšením talířů, ve kterých se jídlo zaměstnancům podává. Nové misky byly asi o 2,5 cm mělčí než ty původní. Tento jednoduchý krok vedl k tomu, že si strávníci vzali opravdu jen tolik, kolik snědli, čímž se podařilo snížit množství potravinových zbytků.

„Tento krok nevědomě vedl k tomu, že lidé přijímali o něco méně jídla – o 30 až 50 % méně – a to ve skutečnosti vedlo k o 30–70 % méně odpadu,“ popisuje Emily Ma, vedoucí programu Food for Good společnosti Google.

Účinné prý bylo i prosté připomenutí zaměstnancům, že si mají vzít přiměřenou porci a že si poté mohou kdykoliv jít přidat.

Zmenšení misek je jen jedním z mnoha kroků, které tento technický gigant v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí podniká. V Googlu jsou si velmi dobře vědomi toho, že potravinový odpad je zodpovědný za 8 % světové uhlíkové stopy. Proto se snaží jednat. Do roku 2025 si vytyčili cíl snížit potravinový odpad na polovinu a neposílat žádný odpad na skládku.

Kuchaři v Google stravovacích zařízeních pomocí nástrojů monitorují, jaké jídlo se vyhazuje, a upravují tak průběžně množství použitých surovin v jednotlivých pokrmech. Také zaměstnanci jsou speciálně vyškoleni technikám snižujícím plýtvání jídlem.

Další strategií je například tzv. komponentní vaření, při kterém jsou jednotlivé ingredience připravovány a servírovány odděleně. To umožňuje kuchařům nepoužité potraviny využít i druhý den v jiném jídle.

Zdroj: fastcompany.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…