Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotografka ve svém projektu boří tabu spjaté s jizvami

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: archiv Sophie Mayanne

Jizvy má na svém těle každý z nás. Některé jsou jen drobnými vzpomínkami na rozbité koleno z dětství, jiné památkou, která je mnohem hlubší – obrazně i doslova. Všechny ale mají svůj příběh…

„První jizvy jsem získala ve čtrnácti, když jsme si s kamarády hráli na honěnou, já upadla a skončila s jizvami na obou nohách. Roky jsem pak kvůli tomu byla paranoidní, nechtěla jsem své nohy nikomu ukazovat a nosila jsem jen kalhoty,“ vzpomíná Andrea.

Andrea je zapojená do projektu Behind the Scars. Ona a dalších více než 60 lidí.  A pořád přibývají další. Další lidé, kteří se chtějí podělit o příběh, který se za jejich jizvami skrývá. A taky o jizvy samotné. Ty zachycuje Sophie Mayanne prostřednictvím svého fotoaparátu. Záměr? Oslava jizev všech tvarů a velikostí.

„Jako fotografku mě vždycky zajímalo to, co společnost označuje jako „vady“. V tomto projektu chci, aby lidé viděli své jizvy v novém, pozitivním světle. A vy abyste o své kůži také přemýšleli jinak“, vyzývá anglická fotografka.

Její projekt kombinuje velmi citlivé fotografie s často silnými životními příběhy. Za jizvami stojí totiž nejen dětské hry, ale i závažné operace, následky sebepoškozování, požáru nebo autonehody. „Bojuji se sebepoškozováním od osmi let. Co si jen pamatuji, byly moje emoce hodně intenzivní a tohle byla jedna z cest, jak se s tím vypořádat,“ vysvětluje tentokrát Asleigh.

Příběhy v projektu také dobře reflektují přístup lidí k vlastním jizvám. Někteří cestu ke smíření stále hledají, jiní už se s nimi sžili. „Jsem na svou jizvu velmi hrdá, je to důležitá součást mé identity. Doufám, že to nabídne jakési uklidnění i jiným pacientům se skoliózou,“ říká Phoebe. I její příběh je důkazem, že jizvy – ať je jejich velikost či příčina jakákoliv – jsou přirozenou součástí života.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.