Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobro za časů koronaviru. Nákupy seniorům i odklady splátek

Zdroj fotografie: Pexels.com

Nacházíme se jako země a společnost v nelehké situaci. Právě v těžkých časech se ale ukazuje, jak se lidi dokážou semknout a vzájemně si pomáhat. V Česku v současném stavu nouze vyhlášeném kvůli šíření koronaviru nabízí pomocnou ruku jednotlivci i řada firem a organizací.

Ve dnech, kdy se může městská hromadná doprava jevit přinejmenším jako problematická, se ke slovu ještě víc dostává cyklodoprava. A to i ta sdílená. Společnost Rekola se proto rozhodla na dva týdny poskytnout své bikesharingové služby zdarma. „Teď už to není sranda. Kola nyní představují jednu z nejbezpečnějších možností přepravy a každý případ, kterému se podaří zabránit, má ohromnou cenu,“ říká Josef Průša z Prusa Research, která společně s Rohlík.cz iniciativu finančně podpořila.

S ochotou pomoci druhým se nicméně ozývají i jednotlivci. V Praze byla na telefonním čísle 800 160 166 zřízena speciální linka pro seniory, kteří potřebují pomoct s nákupem, vyzvednutím léků nebo vyvenčením psa. Díky zapojení spousty dobrovolníků, jejichž počet výrazně převyšuje poptávku, pak tato riziková skupina obyvatel nemusí vůbec opouštět nejen teplo, ale především bezpečí svého domova.

V Jihomoravském kraji se dobro sdružuje ve facebookové skupině. Lidé nabízejí výpomoc s nákupy, hlídáním a doučováním dětí i služby psychologické poradny nebo prádelny zdarma. Kde je vůle, tam je cesta, takže nabízená pomoc může mít opravdu různé podoby. „Jsem bohužel riziková skupina (státní úředník) a nevyhnu se setkávání s náhodnými lidmi, tak nemůžu pomoct nakupováním seniorům. Co ale můžu, je poradit lidem, jak podávat na finanční úřad věci elektronicky, i když nemají datovou schránku a vyhnout se tak frontám na úřadě. Není to moc, ale třeba to pomůže,“ zní jeden z příspěvků ve skupině.

A svojí trochou do mlýna přispívají i firmy. Banky odkládají splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Řada online obchodů stále neúnavně dodává zákazníkům zboží, a to včetně potravin. Někteří mobilní operátoři zase nabídli část svých služeb zdarma, ať už jde o neomezená data, nebo volání. Jednoduše dobré vůle je kolem nás i v těchto obtížných dnech pořád dost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…