Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobro za časů koronaviru. Nákupy seniorům i odklady splátek

Zdroj fotografie: Pexels.com

Nacházíme se jako země a společnost v nelehké situaci. Právě v těžkých časech se ale ukazuje, jak se lidi dokážou semknout a vzájemně si pomáhat. V Česku v současném stavu nouze vyhlášeném kvůli šíření koronaviru nabízí pomocnou ruku jednotlivci i řada firem a organizací.

Ve dnech, kdy se může městská hromadná doprava jevit přinejmenším jako problematická, se ke slovu ještě víc dostává cyklodoprava. A to i ta sdílená. Společnost Rekola se proto rozhodla na dva týdny poskytnout své bikesharingové služby zdarma. „Teď už to není sranda. Kola nyní představují jednu z nejbezpečnějších možností přepravy a každý případ, kterému se podaří zabránit, má ohromnou cenu,“ říká Josef Průša z Prusa Research, která společně s Rohlík.cz iniciativu finančně podpořila.

S ochotou pomoci druhým se nicméně ozývají i jednotlivci. V Praze byla na telefonním čísle 800 160 166 zřízena speciální linka pro seniory, kteří potřebují pomoct s nákupem, vyzvednutím léků nebo vyvenčením psa. Díky zapojení spousty dobrovolníků, jejichž počet výrazně převyšuje poptávku, pak tato riziková skupina obyvatel nemusí vůbec opouštět nejen teplo, ale především bezpečí svého domova.

V Jihomoravském kraji se dobro sdružuje ve facebookové skupině. Lidé nabízejí výpomoc s nákupy, hlídáním a doučováním dětí i služby psychologické poradny nebo prádelny zdarma. Kde je vůle, tam je cesta, takže nabízená pomoc může mít opravdu různé podoby. „Jsem bohužel riziková skupina (státní úředník) a nevyhnu se setkávání s náhodnými lidmi, tak nemůžu pomoct nakupováním seniorům. Co ale můžu, je poradit lidem, jak podávat na finanční úřad věci elektronicky, i když nemají datovou schránku a vyhnout se tak frontám na úřadě. Není to moc, ale třeba to pomůže,“ zní jeden z příspěvků ve skupině.

A svojí trochou do mlýna přispívají i firmy. Banky odkládají splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Řada online obchodů stále neúnavně dodává zákazníkům zboží, a to včetně potravin. Někteří mobilní operátoři zase nabídli část svých služeb zdarma, ať už jde o neomezená data, nebo volání. Jednoduše dobré vůle je kolem nás i v těchto obtížných dnech pořád dost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…