Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobro za časů koronaviru. Nákupy seniorům i odklady splátek

Zdroj fotografie: Pexels.com

Nacházíme se jako země a společnost v nelehké situaci. Právě v těžkých časech se ale ukazuje, jak se lidi dokážou semknout a vzájemně si pomáhat. V Česku v současném stavu nouze vyhlášeném kvůli šíření koronaviru nabízí pomocnou ruku jednotlivci i řada firem a organizací.

Ve dnech, kdy se může městská hromadná doprava jevit přinejmenším jako problematická, se ke slovu ještě víc dostává cyklodoprava. A to i ta sdílená. Společnost Rekola se proto rozhodla na dva týdny poskytnout své bikesharingové služby zdarma. „Teď už to není sranda. Kola nyní představují jednu z nejbezpečnějších možností přepravy a každý případ, kterému se podaří zabránit, má ohromnou cenu,“ říká Josef Průša z Prusa Research, která společně s Rohlík.cz iniciativu finančně podpořila.

S ochotou pomoci druhým se nicméně ozývají i jednotlivci. V Praze byla na telefonním čísle 800 160 166 zřízena speciální linka pro seniory, kteří potřebují pomoct s nákupem, vyzvednutím léků nebo vyvenčením psa. Díky zapojení spousty dobrovolníků, jejichž počet výrazně převyšuje poptávku, pak tato riziková skupina obyvatel nemusí vůbec opouštět nejen teplo, ale především bezpečí svého domova.

V Jihomoravském kraji se dobro sdružuje ve facebookové skupině. Lidé nabízejí výpomoc s nákupy, hlídáním a doučováním dětí i služby psychologické poradny nebo prádelny zdarma. Kde je vůle, tam je cesta, takže nabízená pomoc může mít opravdu různé podoby. „Jsem bohužel riziková skupina (státní úředník) a nevyhnu se setkávání s náhodnými lidmi, tak nemůžu pomoct nakupováním seniorům. Co ale můžu, je poradit lidem, jak podávat na finanční úřad věci elektronicky, i když nemají datovou schránku a vyhnout se tak frontám na úřadě. Není to moc, ale třeba to pomůže,“ zní jeden z příspěvků ve skupině.

A svojí trochou do mlýna přispívají i firmy. Banky odkládají splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Řada online obchodů stále neúnavně dodává zákazníkům zboží, a to včetně potravin. Někteří mobilní operátoři zase nabídli část svých služeb zdarma, ať už jde o neomezená data, nebo volání. Jednoduše dobré vůle je kolem nás i v těchto obtížných dnech pořád dost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…