Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobro za časů koronaviru. Nákupy seniorům i odklady splátek

Zdroj fotografie: Pexels.com

Nacházíme se jako země a společnost v nelehké situaci. Právě v těžkých časech se ale ukazuje, jak se lidi dokážou semknout a vzájemně si pomáhat. V Česku v současném stavu nouze vyhlášeném kvůli šíření koronaviru nabízí pomocnou ruku jednotlivci i řada firem a organizací.

Ve dnech, kdy se může městská hromadná doprava jevit přinejmenším jako problematická, se ke slovu ještě víc dostává cyklodoprava. A to i ta sdílená. Společnost Rekola se proto rozhodla na dva týdny poskytnout své bikesharingové služby zdarma. „Teď už to není sranda. Kola nyní představují jednu z nejbezpečnějších možností přepravy a každý případ, kterému se podaří zabránit, má ohromnou cenu,“ říká Josef Průša z Prusa Research, která společně s Rohlík.cz iniciativu finančně podpořila.

S ochotou pomoci druhým se nicméně ozývají i jednotlivci. V Praze byla na telefonním čísle 800 160 166 zřízena speciální linka pro seniory, kteří potřebují pomoct s nákupem, vyzvednutím léků nebo vyvenčením psa. Díky zapojení spousty dobrovolníků, jejichž počet výrazně převyšuje poptávku, pak tato riziková skupina obyvatel nemusí vůbec opouštět nejen teplo, ale především bezpečí svého domova.

V Jihomoravském kraji se dobro sdružuje ve facebookové skupině. Lidé nabízejí výpomoc s nákupy, hlídáním a doučováním dětí i služby psychologické poradny nebo prádelny zdarma. Kde je vůle, tam je cesta, takže nabízená pomoc může mít opravdu různé podoby. „Jsem bohužel riziková skupina (státní úředník) a nevyhnu se setkávání s náhodnými lidmi, tak nemůžu pomoct nakupováním seniorům. Co ale můžu, je poradit lidem, jak podávat na finanční úřad věci elektronicky, i když nemají datovou schránku a vyhnout se tak frontám na úřadě. Není to moc, ale třeba to pomůže,“ zní jeden z příspěvků ve skupině.

A svojí trochou do mlýna přispívají i firmy. Banky odkládají splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Řada online obchodů stále neúnavně dodává zákazníkům zboží, a to včetně potravin. Někteří mobilní operátoři zase nabídli část svých služeb zdarma, ať už jde o neomezená data, nebo volání. Jednoduše dobré vůle je kolem nás i v těchto obtížných dnech pořád dost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.