Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak snáze zvládnout současnou situaci? Nepropadejme panice a pomáhejme druhým

Zdroj fotografií: Canva

Rychlé šíření koronaviru mnohým z nás převrátilo život naruby. Věříme však, že existují určité kroky, díky nimž můžeme obtížnou situaci zvládnout snadněji. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak si zachovat klidnou hlavu a z negativní situace načerpat i něco pozitivního.

Strach je normální, nepropadejme však panice

Zátěžové situace jsou pro všechny velmi náročné. Určitá míra strachu je na místě, nicméně panika lidskému tělu neprospívá – oslabuje imunitní systém a my jsme potom více náchylní k onemocnění. Vědomě proto trénujte soustředění na to hezké, co vás během dne potkalo, s lidmi zcela záměrně mluvte o pozitivních věcech a ptejte se jich na příjemné zážitky. Praktickou pomůckou může být také deník vděčnosti, kam si budete pravidelně zapisovat, za co jste v životě vděční.

TIP: Pokud byste měli zájem o psychologické tipy, velmi pěknou příručku vytvořil Psychologický ústav Akademie věd ČR.

Co se týká zpráv a médií, udržujte si přehled o současné situaci, fakta si však důsledně ověřujte. Také je vyvažujte zprávami ryze dobrými. Věděli jste například, že se lékařům podařilo vyléčit již druhého pacienta s virem HIV? Pravidelný přísun pozitivních zpráv vám pak samozřejmě zajistí také naše redakce.

Výstup z komfortní zóny jako impulz ke změně

Každý z nás je klidnější, když je postaráno o jeho pohodlí a nehrozí mu žádné nebezpečí. Neměli bychom však usínat na vavřínech a brát své zdraví a blahobyt jako samozřejmost, vystavovat tělo i mysl extrémním podmínkám a neustále se snažit posouvat jejich hranice. 

Současný stav tak může být podnětem k tomu, abychom o sebe více pečovali. Následujte prosto často podceňované rady odborníků, kteří se shodují nejen na nezbytnosti důsledné hygieny, ale i důležitosti spánku a zdravé životosprávy. Silné tělo (a mysl) má pak mnohem větší šanci ustát zátěžové situace, jako je tato.

Pusťte se do toho, co už dlouho odkládáte

Byť se mimořádná opatření, které zakazují hromadné akce, jeví jako příslib nudných večerů, může tomu být právě naopak. Zrevidujte si své TO DO listy i seznamy přání a vrhněte se do jejich plnění. Přáli jste si více času na čtení? Máte ho mít! Už dlouho se chcete začít učit francouzsky? Směle do toho!

Nastalá situace může být také prostorem pro zpomalení, zastavení se v dnešním rychlém světě. Čas k uvědomění si toho, co je opravdu důležité. Pro někoho to může být rodina, vztahy, pro jiného práce na něčem, co ho naplňuje a baví. Využijme tento čas ke krátkému zamyšlení.

Udělejte čistku – doma i na sítích

Pořád vám zbývá spousta času? Pusťte se do úklidu! Nejen, že váš domov prokoukne, a vám se spolu s vyhozeným harampádím výrazně uleví, ale prospějete také svému zdraví. Pobyt v domácnosti zbavené prachu je nejen mnohem příjemnější, ale i zdravější.

Čistku udělejte také v digitálním světě – roztřiďte si složky na ploše počítače a odhlaste si odběr stránek a osobností, které váš facebookový feed zahlcují informacemi, o něž nestojíte. A pokud i vy na sociálních sítích pravidelně sdílíte své myšlenky a střípky ze života, dejte přednost těm pozitivním a příjemným.

TIP: Sociální sítě mohou být užitečným nástrojem k šíření poselství a výzev, které dokážou oslovit zejména mladší generaci. Například podnikatel a vsetínský zastupitel Michal Berg vyzval studenty, aby neplánované volno využili pro konání nezištného dobra a nabídli pomoc těm, kteří ji potřebují. S výzvou k zachování klidu a racionálního uvažování pak přispěl také známý youtuber Karel Kovář alias Kovy.

Pomáhejte druhým

Krize může lidi rozdělit, nebo naopak semknout a vztahy posílit. Na té druhé variantě je však potřeba aktivně pracovat. Vyplácí se přitom začít od těch nejbližších. Často stačí jen maličkost – zavolejte babičce nebo pohlídejte sousedce děti nebo vyvenčete psa.

Pokud tedy i vy patříte k více než milionu Čechů, kteří se považují za laskavé, zůstaňte jimi i nadále. A pokud se k nim zatím neřadíte, možná nastala ideální příležitost jejich řady rozšířit.

Za celý tým Pozitivních zpráv vám přejeme pevné zdraví a neotřesitelný vnitřní klid.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…