Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Den s dítětem: Odsouzení měli možnost setkat se s potomky mimo prostory věznice

Foto: Mezinárodní vězeňské společenství

Společné hry, oběd nebo pomazlení s tatínkem jsou pro některé děti vzácné. Především však pro ty, které mají své otce za mřížemi. Akce Den s dítětem, kterou pořádá Mezinárodní vězeňské společenství, umožnila jedenácti odsouzeným mužům strávit den s jejich ratolestmi.

Už od roku 2018 se v českých věznicích koná Den s dítětem, který umožňuje odsouzeným rodičům udržovat vazby s dětmi mimo prostředí návštěvních místností nápravných zařízení. Letošní akce se uskutečnila minulý víkend ve věznici Jiřice, jejíž venkovní areál oživil celodenní program s živou hudbou. Za svými tatínky přišly děti v doprovodu svých maminek, babiček i tet z dětského domova. Jeden z mužů viděl svou tříletou dcerku teprve podruhé.  „Řekla mi, že mě má ráda. Musel jsem utéct, abych před ní nebrečel,“ svěřil se organizátorům akce.

Poradci rodičům při této příležitosti radí, jak situaci zvládat, jak s dětmi mluvit o tom, že jsou ve vězení a za co byli odsouzeni. Zároveň se snaží zabránit další stigmatizaci rodiny a traumatizaci dítěte, které se musí připravit na návrat otce domů. „Se synem hrajeme takovou hru, že jeho tatínek je v nemocnici. Samozřejmě kdykoli jedeme kolem nemocnice, tak se tam chce za tátou zastavit a chce mluvit s doktory, aby ho už pustili domů,“ svěřuje se jedna z maminek, která Den s dítětem navštívila.

Setkání s druhým rodičem je pro děti důležité nejen sociálně, ale i psychicky. „Celodenní setkání rodin může dětem zásadně pomoci prožitkem radosti, kterou v sobě dál nesou. Mnoho rodin se během výkonu trestu rozpadá. Setkání dává i odsouzeným naději do dalších dní za mřížemi, protože vztahy s jejich rodinou jsou často tím jediným, co je ve věznici drží nad vodou a co jim pak po propuštění pomáhá vyhýbat se trestné činnosti,” popisuje ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová. Letos se Den s dítětem uskuteční ještě ve věznicích v Bělušicích a Kuřimi.

Zdroje: Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím Mezinárodního vězeňského společenství a Vězeňské služby ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…