Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na pozitivní vlně: CO-VIDěly covidové děti?

Ilustrační foto: Freepik

Uplynulý rok byl specifický pro nás pro všechny. Zaznamenali jsme spoustu změn, se kterými jsme se učili (s)žít. Je tu ale někdo, pro koho byl absolutně normální – „covidové děti“.

Pro více než sto tisíc dětí byl tento rok nový úplně ve všem. Nemohly postřehnout, že nejdou s rodiči na bazén, jako tomu bývá v kojeneckém věku zvykem. Že nezavítají do přeplněných dětských center v doprovodu starších, natěšených, sourozenců, co ve vteřině zmizí v nějaké z barevných atrakcí. Nepoznaly zvířata za mřížemi a skly zoologických zahrad ani nespočet návštěv, které přišly s dárkovými taškami poňuchňat nového člena rodiny. Přesto možná víc získaly, než zmeškaly. 

Bazén s instruktorem babyplavání pravděpodobně nahradil táta a jeho plastová vanička plná hraček. Večerní koupel byla delší a klidnější, protože tatínek nepřiběhl ve stresu z práce a neupadl unavený a rozmrzelý do křesla. 

Dětské centrum doma v pokojíčku možná vybudoval sourozenec, který našel po bytě všechny rozházené hračky a sestavil z nich to nejlepší hračkářství, ve kterém se svým bráškou nebo ségrou strávil hodiny a hodiny v nespočtu rolí a bláznivých nápadů. Za oknem sice nepřecházel ze strany na stranu unuděný lev, zato těch ptáků a veverek v lese, kam se celá rodina vypravila. Páni! To byla podívaná! 

A dárkové tašky plné hraček a oblečků? Ty miminkům asi sotva chybí. Jediné, co má hodnotu, jsou ty ruce, které je donesou. Náruč babičky a dědečka, která byla tak dlouho prázdná. Teď se ale zaplňuje a vnoučata se vesele chlubí všemi těmi dovednostmi, co se za rok odloučení naučila. Ukazují to těm, pro které byla po celou dobu důvodem všechno zvládnout a těšit se na další dny. 

Být covidovým dítětem bude jednou příběh „k dobru“. Kluci na něj budou balit holky a holky předhánět kluky. „To já, když jsem se narodila, to byla doba…

Ano, byla. Byla to doba, která nám všem ukázala, že to nejdražší, co v životě máme, jsou naši blízcí. A to nejcennější, co jim můžeme dát, je náš čas. Víme to všichni a opakujeme to tak často, že se z toho stává klišé. Ale až teď jsme si mohli vyzkoušet, jak mocný náš čas dokáže být v očích jednoho (nového) lidského života.

Ten rok, který nám zdánlivě někdo vzal, nám už nikdo nevezme.

Co? Viď? 🙂

Sama během pandemie porodila syna. Osudu covidových dětí tak přihlíží z první řady. Foto: se svolením Olgy Štrejbarové

Autorkou fejetonu je Olga Štrejbarová, novinářka, filantropka a zakladatelka projektu Ježíškova vnoučata.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…