Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čína končí s politikou dvou dětí. Rodiny se mohou rozrůst o dalšího člena

Ilustrační foto: Pexels

Za uvolněním restrikcí v nejlidnatější zemi světa stojí dlouhodobý pokles porodnosti, který s sebou nese rychlé stárnutí populace. Čína si tímto krokem snaží zajistit ekonomický růst a stabilitu pro další generace.

Drastická politika jednoho dítěte, která platila od roku 1979, se snažila vyrovnat s raketovým nárůstem populace, již by bylo obtížné uživit. Před pěti lety byla striktní omezení uvolněna a Číňané si mohli pořídit o jednoho potomka více. Přesto se oproti roku 2016 narodilo o třetinu méně dětí – pouze dvanáct milionů. Počet obyvatel tak roste nejpomaleji za posledních šest desetiletí.

Jedním z následků minulých politických rozhodnutí, který pociťují obyvatelé Číny dodnes, je disbalance počtu mužů a žen. „Vedla v patriarchální společnosti k tomu, že lidé dělali vše pro to, aby se narodil syn. Dnes ale kvůli tomu mladí muži nemají šanci najít partnerku,“ upozorňuje pro Český rozhlas novinář David Černý. Vláda se proto například snaží organizovat lidem schůzky naslepo nebo vede kampaň, která ženy motivuje, aby založily rodinu.

Politika jednoho dítěte skončila před pěti lety. Ilustrační foto: Pexels

Podle studie z roku 2017 citované deníkem Wall Street Journal je polovina čínských párů ochotna mít dva potomky. „Preferuji mít dvě děti, protože jsem zhodnotila své ekonomické okolnosti a schopnosti,“ zmiňuje paní Wang Han z venkovské oblasti Che-nan. „Pokud by ale teď došlo na třetí dítě, tak už nemusím mít starosti,“ doplňuje mladá Číňanka.

Manželům, kteří se rozhodnou mít více dětí, už úřady nebudou házet klacky pod nohy. Naopak jim pomohou s náklady na vzdělání a výchovu. Dříve by přitom takové rodiče čekaly pokuty nebo život v ilegalitě. Mladou populaci ale bude Peking potřebovat, protože právě ona je motorem zdejšího ekonomického zázraku, jehož strůjci se dostávají do důchodového věku. Ten se bude podle nejnovějšího rozhodnutí zvyšovat stejně jako vládní investice do seniorů.

Zdroje: Český rozhlas Dvojka, Wall Street Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…