Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čína končí s politikou dvou dětí. Rodiny se mohou rozrůst o dalšího člena

Ilustrační foto: Pexels

Za uvolněním restrikcí v nejlidnatější zemi světa stojí dlouhodobý pokles porodnosti, který s sebou nese rychlé stárnutí populace. Čína si tímto krokem snaží zajistit ekonomický růst a stabilitu pro další generace.

Drastická politika jednoho dítěte, která platila od roku 1979, se snažila vyrovnat s raketovým nárůstem populace, již by bylo obtížné uživit. Před pěti lety byla striktní omezení uvolněna a Číňané si mohli pořídit o jednoho potomka více. Přesto se oproti roku 2016 narodilo o třetinu méně dětí – pouze dvanáct milionů. Počet obyvatel tak roste nejpomaleji za posledních šest desetiletí.

Jedním z následků minulých politických rozhodnutí, který pociťují obyvatelé Číny dodnes, je disbalance počtu mužů a žen. „Vedla v patriarchální společnosti k tomu, že lidé dělali vše pro to, aby se narodil syn. Dnes ale kvůli tomu mladí muži nemají šanci najít partnerku,“ upozorňuje pro Český rozhlas novinář David Černý. Vláda se proto například snaží organizovat lidem schůzky naslepo nebo vede kampaň, která ženy motivuje, aby založily rodinu.

Politika jednoho dítěte skončila před pěti lety. Ilustrační foto: Pexels

Podle studie z roku 2017 citované deníkem Wall Street Journal je polovina čínských párů ochotna mít dva potomky. „Preferuji mít dvě děti, protože jsem zhodnotila své ekonomické okolnosti a schopnosti,“ zmiňuje paní Wang Han z venkovské oblasti Che-nan. „Pokud by ale teď došlo na třetí dítě, tak už nemusím mít starosti,“ doplňuje mladá Číňanka.

Manželům, kteří se rozhodnou mít více dětí, už úřady nebudou házet klacky pod nohy. Naopak jim pomohou s náklady na vzdělání a výchovu. Dříve by přitom takové rodiče čekaly pokuty nebo život v ilegalitě. Mladou populaci ale bude Peking potřebovat, protože právě ona je motorem zdejšího ekonomického zázraku, jehož strůjci se dostávají do důchodového věku. Ten se bude podle nejnovějšího rozhodnutí zvyšovat stejně jako vládní investice do seniorů.

Zdroje: Český rozhlas Dvojka, Wall Street Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…