Cvičte paměť a vzdělávejte se. Pomáhá to předcházet demenci

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Luštění křížovek či učení se cizího jazyka. Může se to zdát jenom jako koníček, ale ve skutečnosti je prostřednictvím celoživotního učení možné udržet mozek v kondici a snížit riziko výskytu demence. Tento závěr přináší vědecká studie uveřejněná v odborném časopise Lancet.

Vzhledem ke zvyšujícímu se věku lidí je pravděpodobné, že se demence v budoucnosti stane jednou z nejčastějších nemocí na světě. Pro toto onemocnění existuje genetický podklad. Z 35 procent ale také hraje podle studie roli životní styl člověka.

Demence se projevuje sníženou schopností poznávání, ukládání informací, změnou chování a soběstačnosti. Mnozí lidé trpící vážnou formou demence se pak nedokáží postarat sami o sebe. Vědci proto věnují této oblasti zvýšenou pozornost Důležité je udržovat v kondici nejenom mozek, ale i tělo. Obě oblasti jsou úzce propojené a zdravá životospráva a cvičení mohou oddálit příznaky demence.

Riziko demence může každý z nás snížit, pokud bude mít dokončené středoškolské vzdělání, nebude kouřit, bude cvičit a věnovat se společenskému životu, bude udržovat tělesnou váhu v přiměřených mezích a dávat si pozor na výskyt vysokého krevního tlaku a deprese.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová