Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cvičte paměť a vzdělávejte se. Pomáhá to předcházet demenci

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Luštění křížovek či učení se cizího jazyka. Může se to zdát jenom jako koníček, ale ve skutečnosti je prostřednictvím celoživotního učení možné udržet mozek v kondici a snížit riziko výskytu demence. Tento závěr přináší vědecká studie uveřejněná v odborném časopise Lancet.

Vzhledem ke zvyšujícímu se věku lidí je pravděpodobné, že se demence v budoucnosti stane jednou z nejčastějších nemocí na světě. Pro toto onemocnění existuje genetický podklad. Z 35 procent ale také hraje podle studie roli životní styl člověka.

Demence se projevuje sníženou schopností poznávání, ukládání informací, změnou chování a soběstačnosti. Mnozí lidé trpící vážnou formou demence se pak nedokáží postarat sami o sebe. Vědci proto věnují této oblasti zvýšenou pozornost Důležité je udržovat v kondici nejenom mozek, ale i tělo. Obě oblasti jsou úzce propojené a zdravá životospráva a cvičení mohou oddálit příznaky demence.

Riziko demence může každý z nás snížit, pokud bude mít dokončené středoškolské vzdělání, nebude kouřit, bude cvičit a věnovat se společenskému životu, bude udržovat tělesnou váhu v přiměřených mezích a dávat si pozor na výskyt vysokého krevního tlaku a deprese.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Inspirace

Anglická studie prokázala příznivé účinky horké koupele

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Dětská přátelství mají pozitivní vliv na fyzický stav v dospělosti

Zdraví

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.