Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cvičení, které vás bude zaručeně bavit: Vyzkoušejte švihlou chůzi

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Pohybu není nikdy dost. Ve společnosti se rozmáhá nová sportovní“ aktivita. Je jí švihlá chůze, jakou předváděli úředníci ve skeči Ministerstvo švihlé chůze britské komediální skupiny Monty Python, uvedl server České noviny.

O co přesně jde? Jedná se o specifický způsob chůze, při kterém člověk více zatáhne zadek a více zvedá kolena. Poprvé jej veřejnosti představil komik John Cleese, který ve skeči představuje šéfa ministerstva švihlé chůze Teabaga, a Michael Palin coby pan Putney, který ovšem na svých schopnostech musí ještě trochu zapracovat.

Vědci provedli na dobrovolnících pohybujících se pomocí švihlé chůze výzkum. Došli k závěru, že švihlá chůze pana Teabaga je mnohem náročnější než klasická chůze. Vyžaduje zhruba dvaapůlkrát více energie. Krok pana Puteyho byl pomalejší než normální chůze, ovšem co do vynaložené energie srovnatelný. Tyto poznatky svědčí každopádně o tom, že švihlá chůze může být dostatečně namáhavá, aby se dala považovat za intenzivní cvičení.

Pokud se někdo bude věnovat švihlé chůzi po dobu alespoň jedenácti minut denně, splní standardní doporučení alespoň 75 minut intenzivního cvičení každý týden, což by mělo významně zlepšit zdraví a aerobní kondici, uvedli výzkumníci. Švihlá chůze by podle nich mohla nahradit běžné denní procházky.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…