Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím víc vyléčených, tím větší zájem o pomoc ostatním. Dárců krevní plazmy po covidu-19 přibývá

Ilustrační foto: Pixabay

Prodělané onemocnění covid-19 přináší několikaměsíční imunitu, ale i možnost pomáhat. Takzvaná rekonvalescentní plazma je podávána pacientům v rámci léčby a slouží k vývoji léků. S přibývajícím počtem vyléčených přitom zájem o pomoc ostatním roste.

K zapojení do dárcovství rekonvalescentní plazmy vyzývají nemocnice, které získané protilátky používají k léčbě svých pacientů. Účinky plazmy nejsou srovnatelné s dostupnými medikamenty, přesto může být velmi nápomocná. Odběry provádějí i soukromé společnosti, které kromě dobrého pocitu z pomoci lákají také na finanční kompenzaci. „Pro řadu dárců je důležité, že odběry jsou odměňovány sedmi sty korunami a možností úlevy na daních. A zejména teď, kdy řadu lidí postihl výpadek příjmů, jde o užitečnou výhodu,” vysvětluje Roman Jakoubek, ředitel společnosti Cara Plasma.

Darovat krevní plazmu mohou zájemci starší 18 let, kteří prodělali covid-19 s horečkou alespoň 38 stupňů Celsia nebo teplotou přes 37,5 stupně trvající alespoň 3 dny. Ideální doba k odběru je nejdříve dva týdny po uzdravení. Nejpozději to pak mohou být dva měsíce, pokud je ještě hladina protilátek dostatečná. Vhodnost dárce posoudí vstupní zdravotní prohlídka. Vyřazeni jsou však lidé, kteří v minulosti podstoupili transfuzi krve, nebo ženy po těhotenství.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…