Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím víc vyléčených, tím větší zájem o pomoc ostatním. Dárců krevní plazmy po covidu-19 přibývá

Ilustrační foto: Pixabay

Prodělané onemocnění covid-19 přináší několikaměsíční imunitu, ale i možnost pomáhat. Takzvaná rekonvalescentní plazma je podávána pacientům v rámci léčby a slouží k vývoji léků. S přibývajícím počtem vyléčených přitom zájem o pomoc ostatním roste.

K zapojení do dárcovství rekonvalescentní plazmy vyzývají nemocnice, které získané protilátky používají k léčbě svých pacientů. Účinky plazmy nejsou srovnatelné s dostupnými medikamenty, přesto může být velmi nápomocná. Odběry provádějí i soukromé společnosti, které kromě dobrého pocitu z pomoci lákají také na finanční kompenzaci. „Pro řadu dárců je důležité, že odběry jsou odměňovány sedmi sty korunami a možností úlevy na daních. A zejména teď, kdy řadu lidí postihl výpadek příjmů, jde o užitečnou výhodu,” vysvětluje Roman Jakoubek, ředitel společnosti Cara Plasma.

Darovat krevní plazmu mohou zájemci starší 18 let, kteří prodělali covid-19 s horečkou alespoň 38 stupňů Celsia nebo teplotou přes 37,5 stupně trvající alespoň 3 dny. Ideální doba k odběru je nejdříve dva týdny po uzdravení. Nejpozději to pak mohou být dva měsíce, pokud je ještě hladina protilátek dostatečná. Vhodnost dárce posoudí vstupní zdravotní prohlídka. Vyřazeni jsou však lidé, kteří v minulosti podstoupili transfuzi krve, nebo ženy po těhotenství.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…