Darování krve i krevní plazmy představuje poměrně jednoduchý způsob, jak pomoci druhým. Kolem dárcovství plazmy se ale vznáší řada otazníků a mnohdy také obav. Pojďme se podívat, kdo se může stát dárcem, jaká jsou případná rizika a jak vypadá samotný proces darování plazmy.
Proč darovat krevní plazmu?
Motivací k dárcovství krevní plazmy je u většiny lidí dobrý pocit – v nejednom případě můžete někomu zachránit život. Plazma se používá například při léčbě krvácení, popálenin, jaterním selhání a dalších život ohrožujících stavech. Jaké jsou další výhody darování plazmy? Kromě dobrého pocitu je možné získat finanční náhradu. Pokud ji nevyužijete, lze si nárokovat slevu na dani.
Budete mít také výborný přehled o svém zdravotním stavu. Dárci jsou totiž podrobeni pravidelným prohlídkám a krevnímu testování. Jde o to, aby byl celý proces pro všechny zúčastněné co nejbezpečnější. Plazmu může darovat každý zdravý dospělý do 60 let, který váží alespoň 50 kg. Pokud jste prodělali infekční nemoc nebo trpíte chronickým onemocněním, dárcem se stát nemůžete.
Existuje ale řada výjimek, kdy nemůžete plazmu darovat dočasně, jako např. těhotenství či poté, co jste se nechali tetovat. Kontraindikací je ale také například to, že jste měli nedávno klíště. Nezapomeňte se tedy včas podívat na podmínky darování krevní plazmy, jestli do některé z těchto skupin nepatříte.
Je darování plazmy bezpečné?
Darování krevní plazmy je bezpečné, pokud splňujete podmínky pro darování. Jednou z obav při darování plazmy je také strach z nakažení při samotném odběru. Proto vybírejte jen ověřená dárcovská centra. Ta by měla přísně dbát nejen na hygienické podmínky a používat sterilní jednorázové pomůcky, ale také nepřijímat infekční či rizikové dárce.
Jaká jsou další rizika darování krevní plazmy? Nejčastějším vedlejším účinkem jsou modřiny nebo krevní výrony na místě vpichu. Ty jsou sice nepříjemné, nepředstavují však vážné riziko a zmizí během pár dnů. Stejně jako při darování krve se nevyhnete bolesti při vpichu a někdo může po odběru cítit nevolnost. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, výživné jídla a odpočinek. Odebraná krevní plazma se obnoví v řádu několika hodin, maximálně pár dní.
Ilustrační foto: Freepik.com
Jak probíhá proces darování plazmy?
Pokud navštívíte ověřené odběrové centrum, čeká vás zhruba následující postup. Nejprve se zaregistrujete – vyplníte dotazník a přeložíte potřebné doklady. Zdravotníci vám pak změří krevní tlak, puls, teplotu a zváží vás. Po první návštěvě by také měla následovat prohlídka lékařem, který posoudí, jestli jste ve správné kondici pro darování. Poté dojde k odběru krevních vzorků.
Pokud bude vše v pořádku, můžete se přihlásit na samotný odběr podle podmínek vybraného centra. Plazmaferéza neboli odběr plazmy trvá přibližně hodinu. Na začátku se otestuje vzorek krve pro vyloučení možné infekce. Po ukončení dostanete ohřátý fyziologický roztok. Ten slouží jako náhrada tekuté složky krve do obnovy plazmy. Stejně jako u odběrů krve dostanete občerstvení na posilněnou a případně i finanční náhradu.
Darování plazmy je spojené s chvilkovým nepohodlím, které však za dobrý pocit stojí. Důležité je ale myslet nejen na ostatní, ale i na sebe. Pokud se pro darování rozhodnete, ověřte si, že splňujete podmínky pro darování a pečlivě vybírejte i dárcovské centrum.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…