Vědecký tým Centra pokročilých inovačních technologií Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) našel řešení v boji proti šíření koronaviru. Revoluční UV rouška ochrání uživatele nejen před onemocněním covid-19.
Inovativní řešení spočívá ve využití záření, díky kterému se klasická rouška mění v efektivní ochranný prostředek proti virům a bakteriím. Cílem vědců bylo pomoci nejen ohroženým skupinám, jako jsou učitelé, senioři nebo zdravotní personál, ale všem zájemcům o vlastní bezpečí.
„Zatímco nošením běžné roušky chráníme své okolí, UV rouška chrání samotného uživatele. Zabraňuje tedy i možné nákaze od jedinců, kteří například roušku nemají vůbec, nebo ji používají špatně. Ne vždy totiž v praxi funguje ono známé heslo: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě,“ vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Roman Fojtík. Přestože vývoj UV roušky reaguje na současnou pandemii, její využití se podle něj nabízí i v budoucnu v souvislosti s jinými infekčními nemocemi.
Na vývoji UV roušky začali vědci pracovat letos v dubnu a výzkum plánují ukončit v prosinci. Nyní zahájili závěrečnou etapu, jejímž cílem je příprava prototypu. Již nyní mají vědci prvního zájemce o výrobu. „Spolupráci s komerčními firmami jsme velmi otevřeni. Cílem je, aby náš výzkum přinesl prospěch široké veřejnosti. Cenu UV roušky bude určovat výrobce, ale odhaduji na zhruba tisíc korun při životnosti několika tisíc hodin,“ uzavřel Fojtík.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…