Přítomnost slunečních paprsků je většinou příjemná, může být ale taky nebezpečná. Dohled nad mírou opalování by mohl usnadnit nový český vynález, který upozorní na nadměrné množství záření.
Za vynálezem stojí skupina výzkumníků, která na projektu pracovala po dobu tří let. V jejich průběhu se vědci snažili vyvinout tzv. tenkovrstvé dozimetry citlivé na UV a viditelné záření, které při dosažení jisté míry záření změní barvu. Jakkoliv složitě to může znít, v praxi jde vlastně o tenký papírek, který se při určitém množství záření zbarví. Sami vědci tento objev označují za barevné hodiny.
Vynález může být vyhotoven v různých podobách – jako náramek, nálepka či jednoduchý pásek. Všechny tyto možnosti spojuje levná výroba. I díky ní by mohl být dozimetr snadno dostupný veřejnosti.
Jeden z možných způsobů využití nápadu je pro bezpečnější opalování. Člověk by si s sebou na koupaliště či k rybníku vzal i onen papírek za pár korun, který by vystavil slunečním paprskům společně se svým tělem. Jakmile by lísteček změnil barvu, šlo by o jasný signál k ukončení opalování.
Další možné využití je pro muzea a galerie. Zde by se hodil pro ochranu exponátů vyžadujících speciální světelné podmínky. Tím aplikace nápadu v praxi nekončí, využít ho lze i v medicíně a na dalších možnostech se stále pracuje.
Tým už vyrobil několik tisíc prototypů, aktuálně se připravuje sériová výroba. Na trhu, dostupné pro každého, by mohly být dozimetry v horizontu dvou let. Jejich cena by se měla pohybovat v jednotkách korun.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…