Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Zdroj fotografie: redakce

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také kolem sebe slýcháte podobné řeči stále častěji? Při krátké rešerši novinových titulků by se opravdu mohlo zdát, že svět se stává stále horším místem k životu. Švédský autor Hans Rosling vás ale ve své knize Faktomluva přesvědčí o opaku. Jak? No přece pomocí faktů.

I když to ne vždy tak vypadá, svět je stále lepším místem. Foto: Canva

Zkuste si na začátek udělat malý kvíz z úvodu bestselleru Faktomluva, který ocenil i Bill Gates.*

Kde žije většina světové populace?

  • A) V zemích s nízkým příjmem
  • B) V zemích se středním příjmem
  • C) V zemích s vysokým příjmem

Na světě dnes žijí 2 miliardy dětí do 15 let. Kolik dětí bude podle OSN na světě v roce 2100?

  • A) 4 milardy
  • B) 3 miliardy
  • C) 2 miliardy

Kolik dětí ve věku do 1 roku je dnes na světě očkovaných proti nějaké nemoci?

  • A) 20 procent
  • B) 50 procent
  • C) 80 procent

*otázky jsou citovány z knihy Faktomluva, kompletní kvíz i správné odpovědi najdete na stranách 15 až 17

Hans Rosling vás ve své knize přesvědčí, že se věci obracejí k lepšímu. Foto: Canva

Máte tendenci volit spíše horší varianty odpovědí? Pak jste, stejně jako většina populace, zaslepeni mýty, které způsobují, že máme o světě kolem nás mylnou představu. Problém se podle autora knihy netýká pouze „obyčejných“ lidí, ale také předních světových vědců a dokonce odborníků na globální témata, kteří určují strategie směřování států i nadnárodních uskupení.

Jak je to možné? Hans Rosling ve své knize jednoduše vysvětluje deset omylů, které nám znemožňují vidět svět v širších souvislostech a dělají ho v našich očích horší, než ve skutečnosti je. Kvůli zjednodušenému vnímání extrémních případů například nevidíme, že mezi hodně bohatými a hodně chudými lidmi žije drtivá většina světové populace někde uprostřed. A jejich situace se stále zlepšuje. Přístup lidí ke zdravotní péči je stále lepší, zvyšuje se počet vzdělaných žen i šance dětí na přežití. Zlepšující se kvalita života lidí pak vede ke snížení porodnosti i úmrtí při přírodních katastrofách.

Foto: Canva

Možná to zní paradoxně, ale právě tvrdá data nám mohou pomoci zjistit, že se světem to není tak zlé, jak se může na první pohled zdát. Naopak. Při jejich správném čtení zjistíte, jak úžasný pokrok lidstvo za dobu své existence udělalo. O tom, že v katastru vaší obce dnes nebouralo žádné auto nebo že další dítě v Africe neonemocnělo smrtelnou nemocí, se ale v médiích většinou nedočtete.

Kniha vás na názorných příkladech naučí uvědomit si své tendence generalizovat, dívat se na věci jednostranně nebo se bát nereálných hrozeb. Vše doloží podrobnými grafy a tabulkami. Přesto, že čtete v podstatě vědeckou knihu, se budete bavit a najdete spousty inspirace do běžného života. Máte chuť udělat si o světě kolem nás pro změnu pozitivní obrázek? Pak Faktomluvu od Hanse Roslinga vřele doporučujeme!

Slovo autorky článku:

Šokovalo mě, jak moc jsem i já, věčná optimistka, lapená do sítí zjednodušeného vnímání světa skrze negativní a z kontextu vytržené zprávy, kterým jsme každý den vystavováni. Po přečtení knihy jsem mnohem opatrnější při vynášení obecných soudů a učím se, že není nutné mít na vše hned nějaký názor. Vřele to doporučuji. Dovolit si čas na utřídění myšlenek je osvobozující.

Knihu Faktomluva zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…