Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opalování bez vrásek a pigmentových skvrn? Vědci objevili molekuly, které zabrání stárnutí pokožky

Ilustrační foto: Depositphotos

Ultrafialové světlo způsobuje milovníkům opalování vrásky nejen na čele. Spálení od slunce je totiž hlavní příčinou stárnutí kůže a hlavním rizikovým faktorem vzniku její rakoviny. Mezinárodnímu týmu vědců se povedlo najít dvě molekuly, které dokážou poškození kůže zpomalit, či dokonce zvrátit.

Výzkum byl veden profesorem Mattem Whitemanem z Lékařské fakulty Univerzity v Exeteru a profesorkou Uraiwan Panich z Lékařské fakulty Mahidol University v Bangkoku. Vědci vystavili lidské kožní buňky a myši ultrafialovému záření (UVA), které zapříčiňuje stárnutí kůže tím, že vyvolá v enzymech kolagenázy trávení kolagenu. Pokožka pak kvůli tomu ztratí elasticitu, což se projevuje právě vráskami a povislou kůží. Krom toho se UVA záření dostane v pokožce hlouběji a ničí buněčnou DNA, což vede k rakovinotvorným mutacím. Mazáním krémy se můžeme bránit proti spálení, ale před pronikáním do hlubší vrstvy pokožky nás to neochrání.

Ilustrační foto: Pixabay

Právě ochranou kožních buněk se zabývali vědci, kteří použili sloučeniny s názvy AP39 a AP123 vyvinuté na Univerzitě v Exeteru, o nichž už se ví, že jsou účinné v boji proti popáleninám, zánětům kůže nebo atopickému ekzému. Dobře si vedou také v prevenci stárnutí kůže jako takové, ale jejich použití proti stárnutí způsobenému slunečním zářením bylo otestováno poprvé. Látky brání tomu, aby záření vypnulo produkci a tvorbu energie v buněčných mitochondriích. Ty proti vlivům UVA ochraňují a spouštějí v nich protizánětlivé mechanismy, čímž zabrání aktivaci enzymů kolagenázy a následnému poškození kůže. Po úspěšném dalším výzkumu by mohly být molekuly AP39 a 1P123 použity v medicíně i kosmetickém průmyslu.

Zdroj: Univerzita v Exeteru

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…