Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit škytavky? Vědci vyvinuli speciální brčko s okamžitým účinkem

Ilustrační foto: Depositphotos

Zadržet dech, nebo raději vypít sklenici vody? Rad, jak se zbavit škytavky, je nespočet. Američtí vědci ze Zdravotního vědeckého střediska při Texaské univerzitě nyní vyvinuli speciální brčko, jehož použití má podle průzkumu mezi prvními uživateli úspěšnost až 92 procent.

Novinka se jmenuje HiccAway a její autoři ji popsali jako „nástroj pro silové vdechové sání a polykání“. Jedná se o plastové brčko ve tvaru písmene L, které má na jednom konci náustek a na druhém nastavitelné víčko s tlakovým ventilem.

Speciální brčko se jmenuje HiccAway. Foto: JAMA Network Open in UT Health

Podle webu Guardian dojde k zastavení škytavky díky tomu, že brčko udrží zaneprázdněné dva hlavní nervy, které jsou zodpovědné za škytání. Zvýšené sání zapříčiní kontrakci bránice, tedy aktivaci bránicového nervu, zatímco bloudivý nerv uzavře hrtanovou příklopku. Jeden z autorů vynálezu, Ali Seifi z Texaské univerzity, pak prozradil, že nástroj funguje okamžitě a účinky vydrží řadu hodin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …